Reklama
aplikuj.pl

Pierwsze części radarów SPY-6 dostarczone. Raytheon wyposaża lotniskowce

Pierwsze części radarów SPY-6, części radarów SPY-6, SPY-6

W kwietniu firma Raytheon Missiles & Defense otrzymała 5-letni kontrakt o wartości 3,16 mld dolarów, na mocy którego zapewni radary SPY-6 dla 31 okrętów amerykańskiej marynarki. Dziś dowiedzieliśmy się, że firma dostarczyła pierwsze elementy składowe, bo matryce tych radarów na pierwszy okręt, który się ich doczeka na mocy tego kontraktu – jest nim lotniskowiec USS John F. Kennedy (CVN 79).

Raytheon dostarczył pierwsze części radarów SPY-6 na lotniskowce

Ta dostawa jest pierwszą z trzech planowanych dla lotniskowca. Finalnie na jego pokład trafią aż trzy matryce radarów o stałej powierzchni utworzą SPY-6(V)3, czyli Enterprise Air Surveillance Radar, który zapewnia 360-stopniowe pokrycie okrętu. Ten posiada unikalne funkcje, które spełniają potrzeby lotniskowca, a w tym mapowanie pogody i funkcjonalność kontroli ruchu lotniczego.

Czytaj też: Iran nie pomoże Rosji. Wspominano o znacznej pomocy, a nie będzie nic

Jest to pierwszy lotniskowiec, który będzie wyposażony w radary SPY-6, wiodący system radarowy marynarki wojennej na świecie. Dzięki najnowszemu kontraktowi, SPY-6 zapewni premierową detekcję i pokrycie dla ponad 40 okrętów amerykańskiej marynarki wojennej w ciągu następnej dekady.

Te nowoczesne radary finalnie zapewnią bezprecedensowe możliwości obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej łącznie aż siedmiu typom okrętów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych 40 lat. Dzięki SPY-6 okręty wchodzą bowiem na zupełnie nowy poziom w myśl ochrony przed wojną elektroniczną i wykrywaniem zagrożeń.