Reklama
aplikuj.pl

Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji

paleontologia

Ptaki wyewoluowały z dinozaurów i uważano je za jedyną gałąż ewolucji, która zdobyła zdolność do latania. Ale w 2015 roku znaleziono nietypową skamieniałość, nazwaną Yi qi, co oznacza dziwne skrzydło w języku mandaryńskim.

Jego fragmenty były wykonane z membrany przypominającej tę, którą można zaobserwować u współcześnie żyjących nietoperzy. Cztery lata później dokonano kolejnego odkrycia, tym razem związanego z gatunkiem Ambopteryx longibrachium.

Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?
Czytaj też: Oto nieznany gatunek dinozaura. Jego przedstawiciele zginęli w dziwaczny sposób

W ramach nowych badań naukowcy postanowili lepiej przeanalizować zdolność tych tajemniczych zwierząt do latania. Odbyło się to częściowo w oparciu o laserowe skany skamieniałości, które ujawniły więcej szczegółów na temat ich tkanek miękkich. Nadal jednak nie jest jasne jaki dokładnie kształt miały skrzydła, więc zespół badawczy przyjrzał się kilku wariantom.

Pierwsze latające dinozaury były niezdolne do klasycznego lotu i miały problem z szybowaniem

Jedna z możliwości sugeruje, że zwierzęta te miały skrzydła w kształcie „nietoperzowych”, połączone z nogami. Inna z kolei, że były one kształtem bardziej zbliżone do ptasich. Najprawdopodobniej było to coś pomiędzy nimi. Wygląda na to, że zarówno Yi qi jak i Ambopteryx longibrachium były niezdolne do normalnego lotu, ale nawet słabo radziły sobie z szybowaniem.

Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem