Reklama
aplikuj.pl

Tymi butami nawieziesz swoje rośliny. To pierwsze na świecie kompostowalne obuwie

Izraelski startup Balena, który zajmuje się materiałoznawstwem i ma dosyć zaśmiecania Ziemi, pochwalił się swoimi unikalnymi butami. Te można nie tylko używać w tradycyjny sposób, ale też np. nawozić nimi rośliny, kiedy ich czas dobiegnie końca. Są to bowiem pierwsze na świecie kompostowalne obuwie.

Pierwsze na świecie kompostowalne obuwie już służą pierwszym użytkownikom

Pierwsze na świecie kompostowalne obuwie wykorzystuje pionierskie tworzywo sztuczne o nazwie BioCir. To zachowuje swój kształt do czasu, aż nie zostanie wystawione na działanie specyficznych bakterii i warunków panujących akurat w kompostowni, co zabezpiecza stworzone z niego przedmioty przed rozpadnięciem się na oczach kupującego.

Czytaj też: Bambusowe szczoteczki do zębów – ekologia na papierze?

Kiedy patrzymy na przyszłość zrównoważonego rozwoju, jasne jest, że sam recykling nie rozwiązuje problemu, kierunek musi zwrócić się w kierunku modelu gospodarki cyrkularnej. Zwróciliśmy się do naturalnych cykli Ziemi w poszukiwaniu odpowiedzi, bo musimy przejść od tradycyjnego recyklingu mechanicznego, w którym topimy produkt i próbujemy stworzyć inny produkt, do metody zwanej recyklingiem biologicznym. Ta odnawialna koncepcja czerpie z przykładu roślin i drzew. Natura ostatecznie rozkłada się i wraca do stanu wyjściowego, aby ponownie rozpocząć cykl

– powiedział NoCamels David Roubach, dyrektor generalny firmy Balena.

Firma wprowadziła już na rynek w Tel Awiwie aż tysiąc pierwszych par męskich i damskich butów BioCir o zapachu cynamonu. Wyznaczono również miejsca odbioru, w których zniszczone buty będzie można odstawiać, aby przerobić je na kompost.