WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwsze pszczoły już znajdują się na liście zagrożonych gatunków

To, że pszczół jest coraz mniej na świecie pewnie każdy z nas wie, ale sytuacja powoli naprawdę staje się dramatyczna. Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych umieściła siedem gatunków hawajskich pszczół na liście zagrożonych gatunków.

Wszystko zaczęło się od Xerces Society, organizacji środowiskowej badającej bezkręgowce na Hawajach. Na swojej stronie wymienili oni gatunki tych zwierząt, których jest coraz mniej. Są to Hylaeus anthracinus, Hylaeus longiceps, Hylaeus assimulans, Hylaeus facilis, Hylaeus hilaris, Hylaeus kuakea, and Hylaeus mana. Przyczyną tego stanu rzeczy są nowe rośliny i zwierzęta na Hawajach oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk ze względu na rozwój miast. Na tych wyspach pszczoły są integralną częścią ekosystemu i kluczowe są dla utrzymania zdrowia roślin i zwierząt.

Umieszczenie ich na liście zagrożonych gatunków sprawi, że otrzymają one wsparcie od rządu. Mają one być chronione przed ludźmi i mają zostać podjęte prace na rzecz zwiększenia ich populacji. Nie jest też to jedyne tego typu stworzenie w USA- rząd rozważa dodanie na listę zagrożonych gatunków niektórych rodzai trzmieli.

Źródło: http://www.theverge.com/; Zdjęcie: oandrews Pollen Covered Bumble via photopin (license)