WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Pierwszy 10nm procesor Intela znaleziony w laptopie Lenovo

Ostatnio światło dzienne ujrzał Intel Core i3-8121U będący pierwszym przejawem wprowadzania na rynek procesorów wykonanych w 10nm procesie przez Intela. Jako pierwsza trafiła na niego redakcja serwisu AnandTech w laptopie Ideapad 330 od Lenovo, ale zaraz po tym firma zaktualizowała swoją bazę danych o wspomniany układ.

Co ciekawe, i3-8121U pomimo swojej dosyć mizernej specyfikacji jest przeznaczony do laptopów ze średniego segmentu. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor z zegarem bazowym na poziomie 2,2 GHz, który wskakuje do 3,2 GHz, dzięki technologii Turbo Boost. Poza tym posiada 4 MB pamięci podręcznej L3, oferuje wsparcie dla 32 GB pamięci LPDDR4 i operuje na 15W TDP. Tradycyjnie więc jak na typową mobilną propozycję. Szkoda tylko, że na pokładzie zabrakło zintegrowanego układu graficznego.

laptopie

Intel z pewnością nie jest zadowolony ze swojego postępu prac nad 10nm procesorami. Cannon Lake – pierwsza seria CPU wyprodukowana z wykorzystaniem tego procesu miała pojawić się  w 2016 roku, ale była ciągle przesuwana. Pomimo tego, że nie będzie oferować żadnych większych rewolucji (pomimo nieco gęstszego upakowania tranzystorów na rdzeniu), to firma nieustannie spotykała się z szeregiem problemów w swoich fabrykach. Ostatecznie jednak desktopowe procesory Cannon Lake mają zadebiutować w 2019 roku… ale czy na pewno?

Źródło: KitGuru