Reklama

Intel ponownie przesuwa premierę 10nm procesorów

... a AMD testuje już 7nm próbki

10nm Ice Lake zaoferuje pojemniejszą pamięć podręczną

Tytuł wyjaśnia wszystko. Okazało się, że Intel po raz kolejny jest zmuszony przesunąć oficjalny debiut procesorów wykonanych w 10nm procesie technologicznym. AMD z kolei zapewniło, że jeszcze w tym roku wyda 7nm procesory serwerowe.

To zadziwiające, że AMD brnie do przodu w swoich projektach, podczas gdy produkty Intela ciągle zaliczają obsuwę. Wystarczy spojrzeć na najnowsze doniesienia, wśród których znajduje się m.in.: Projekt Zen dla GPU, rozpoczęcie prac nad architekturą Zen 5, testowanie 7nm rdzeni graficznych i wreszcie udana premiere drugiej generacji procesorów Ryzen. Miejmy tylko nadzieję, że producent odnajdzie się w łapaniu tak wielu srok za ogon i będzie w stanie w ogóle dostarczyć swoje produkty. Właśnie… dostępność. Zawsze byłem i prawdopodobnie będę bezstronny w walce Intel – AMD, dlatego zastanawiałem się, co jest przyczyną obecnej sytuacji. Pierwsze skojarzenie nasuwa się samo – Intel chce w lepszym stopniu przygotować swoje zasoby magazynowe przed premierą. Byłoby to dobre wyjaśnienie, gdyby nie premiera ostatniej generacji konsumenckich układów Coffee Lake. Wtedy właśnie dostępność Core i7 była znikoma przez kilkanaście dni.

10nm

Zostawmy jednak takie rozważania na jakiś artykuł publicystyczny i przejdźmy do clou newsa. Obie informacje pochodzą z ostatnich konferencji AMD oraz Intela, na których firmy chwaliły się swoimi osiągnięciami i planami na przyszłość. Nawet nie wyobrażacie sobie zaskoczenia zebranych na konferencji dziennikarzy i inwestorów, którzy ponownie dowiedzieli się o przesunięciu premiery 7nm procesorów, które pierwotnie miały zadebiutować już w 2017 roku. Powodem takiego opóźnienia są problemy oczywiście problemy z procesem produkcyjnym, nad którym nieustannie pracują inżynierowie firmy. Warto jednak nadmienić, że 10nm proces ”niebieskich” odpowiada technologicznie 7nm układom serwowanym przez fabryki TSMC, Globalfoundries, a nawet Samsunga. Ostatecznie więc pierwsze procesory Intela wyprodukowane w 10nm procesie zadebiutują w ostatnich tygodniach bieżącego roku, podczas gdy 7nm modele mają wjechać „w dużych nakładach” na półki sklepowe w 2019 roku.

Źródło: wccftech