Zwodowano pierwszy desantowy okręt Type 075 Chin

Zwodowano pierwszy desantowy okręt Type 075 Chin
Zwodowano pierwszy desantowy okręt Type 075 Chin

Największy i pierwszy okręt desantowy Chin Type 075 pojawiał się u nas już wcześniej, ale kolejnego wystąpienia trudno mu teraz odmówić, bo w zeszłym tygodniu w stoczni Hudong-Zhonghua w Szanghaju został oficjalnie zwodowany. 

Czytaj też: Nie powinniśmy się obawiać Chińskiej ponaddźwiękowej broni nuklearnej DF-17

Nowy okręt został zbudowany z prędkością błyskawicy, nawet dla chińskich standardów, a w produkcji jest już jego drugi egzemplarz. Type 075 jest okrętem specjalizującym się w dostarczanie na linię frontu na lądzie całej masy sprzętu i ludzi, wśród których wyróżniają się specjalne dostosowania do transportowania nawet do 28 śmigłowców.

Jednak to nie koniec tego, co Type 075 ma do zaoferowania. Na jego tyłach czai się wbudowany w okręt suchy dok, który powstał w celu ułatwienia łatwego załadunku piechoty morskiej i jej wyposażenia. Taki dodatek jest kluczowy, bo okręty desantowe są niczym szwajcarski scyzoryk pod kątem użyteczności. Wszystko to przy spekulowanej wadze od 30000 do 35000 ton.

Typ 075 nie jest jednak jeszcze gotowy do wojny. Jego zwodowanie sprowadza się po prostu do „publicznego testu” jego skompletowanego kadłuba, który przed oczami tysięcy wykazuje, że jest wodoszczelny. Reszta systemów okrętu zostanie zainstalowana, gdy statek będzie stał na nabrzeżu w Szanghaju. Może to potrwać do dwóch lat.

Czytaj też: Radary Hensoldt wykrywają samoloty typu Stealth

Źródło: Popular Mechanics