Pierwszy lot Loyal Wingman Boeinga. Bojowy dron w akcji

Pierwszy lot Loyal Wingman Boeinga, Bojowy dron w akcji

Bojowy dron Boeinga zaliczył ostatnie testy w grudniu, a dziś możemy poinformować o czymś wyjątkowym z jego udziałem, bo właśnie miał miejsce pierwszy lot Loyal Wingman.

Pierwszy lot Loyal Wingman

Dron bojowy Boeinga Loyal Wingman wykonał swój pierwszy lot nad kompleksem Woomera Range w Australii, po czym rząd państwa zamówił trzy kolejne z nich. Najwidoczniej był zachwycony wspólnym projektem Boeinga Australia i Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF), który jest kulminacją trzech lat rozwoju – od projektu po fizyczny prototyp.

Chociaż pierwszy lot Loyal Wingman był autonomiczny, nad dronem pieczę nieustannie sprawiał ludzki pilot ze stacji naziemnej. Podczas lotu dron wystartował o własnych siłach i przeleciał po z góry określonym kursie przy różnych prędkościach i na różnych wysokościach, a inżynierowie monitorowali jego osiągi. Teraz czekają go loty we współpracy z innymi dronami lub myśliwcami.

Dron bojowy Loyal Wingman

Loyal Wingman jest opracowywany na rynek globalny przez koalicję 16 australijskich przemysłów wykorzystujących inżynierię cyfrową i zaawansowane materiały kompozytowe.

Jego głównym odbiorcom będzie jednak australijskie lotnictwo, a pierwszy z trzech prototypów zostanie wykorzystany do oceny i poprawy produkcji ostatecznej wersji. Ten zresztą właśnie powstaje, a został zaprojektowany tak, aby osiągnąć „wydajność podobną do myśliwca” i zasięg 3704 km.

Taki dron będzie dla każdego szwadronu idealnym dodatkiem, któremu to będzie „zlecać” się te najniebezpieczniejsze manewry i misje. Stąd też sam opis Boeing, który o Loyal Wingman wspomina, jako o “ochronie Sił Powietrznych”.

Drony te będą wyposażone w standardowy zestaw do misji wywiadowczych, nadzorczych i rozpoznawczych, ale nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zostały przekonfigurowan