Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy rurociąg na Księżycu. Co ma zamiar zrobić NASA?

Pierwszy rurociąg na Księżycu

Rurociąg na Księżycu to coś, co pozornie może wydawać się na tę chwilę fikcją, ale po zauważeniu sporego problemu, NASA rzeczywiście rozważa stworzenie go w różnych miejscach wokół księżycowego bieguna południowego, aby ułatwić nadchodzące misje Artemis.

Tlenowy rurociąg na Księżycu rozwiązałby ogromne problemy

Niejaki Peter Curreri z Lunar Resources Inc. wyszczególnił problemy z istniejącymi planami NASA dotyczącymi transportu tlenu za pomocą łazików w swoim wniosku, który powstał w ramach programu agencji kosmicznej Innovative Advanced Concepts (NIAC). W ramach tego programu 14 zespołów badawczych doczekało się 175 tys. dolarów dofinansowania na rozwój swoich koncepcji związanych z podbojem kosmosu przez ludzkość.

Jedną z propozycji był właśnie księżycowy rurociąg, który oficjalnie nazwany jest mianem Lunar South Pole Oxygen Pipeline (LSPOP). Obecny pomysł na niego obejmuje połączenie z należącym do NASA pomysłem węzła ekstrakcji lodu na księżycowym biegunie południowym, a więc miejscu, gdzie znajdują się ogromne zwłaszcza ilości lodu tuż pod powierzchnią.

Czytaj też: Takiego lądowania na Księżycu jeszcze nie było. Japończycy chcą być pierwsi

Wydobywany na Księżycu lód będzie podstawą do ustanowienia stałej obecności człowieka na Księżycu, ponieważ może być wydobywany i przekształcany w wodę pitną i właśnie tlen. Ten z kolei może być używany do oddychania, jak również do paliwa rakietowego, a obecne plany NASA obejmują jego transportowanie w łazikach. Nie jest to idealne rozwiązanie i ma swoje liczne problemy, ale proponowany tlenowy rurociąg je rozwiązuje, obniżając koszty i ogólną problematyczność. Zwłaszcza że ewentualny wyciek na Księżycu nie spowodowałby zanieczyszczenia, bo wtedy tlen po prostu uciekłby w przestrzeń kosmiczną, ponieważ Księżyc nie posiada atmosfery.

Obecnie proponuje się przynajmniej 5-kilometrowy rurociąg do transportu tlenu prosto ze źródła jego produkcji. Powstawałby etapowo i byłby prawdopodobnie wykonany z aluminium, którego jest pod dostatkiem na księżycowym biegunie południowym.