Reklama
aplikuj.pl

Piktowie ze Szkocji opracowali język pisany 1,700 lat temu

Piktowie – grupa ludzi, którzy żyli w Szkocji w czasach starożytnych i średniowiecznych, mogli opracować swój własny język pisany około 1700 lat temu. 

Piktowie, co można przetłumaczyć jako „malowani ludzie” ze względu na ich charakterystyczne tatuaże byli jednym z powodów, dla których Imperium Rzymskie nigdy nie było w stanie podbić Szkocji. Za każdym razem, gdy Rzymianie próbowali dokonać inwazji, Piktowie i inni mieszkańcy Szkocji ich wypierali. Czasami nawet oni sami przechodzili do ofensywy, atakując kontrolowaną przez Rzymian Anglię.

Wygląda jednak na to, że Piktowie wyróżniali się nie tylko zaciętością. Być może stworzyli oni język, oparty na serii symboli wyrytych w kamieniu, kości, metalu i innych artefaktach. Jednak do tej pory nie było jasne, kiedy i jak rozwinął się ten język. Niektórzy uczeni sądzili, że został wynaleziony w średniowieczu, po tym, jak Rzymianie opuścili Wielką Brytanię. Aby rozwiązać tę zagadkę, naukowcy z projektu Northern Picts przeprowadzili nowe wykopaliska na stanowiskach archeologicznych, gdzie w przeszłości odkryto kamienie z piktycznymi symbolami.

Archeolodzy odkryli, że fort był w użyciu między II a IV wiekiem. To sugerowało, że ryciny Piktów, które znaleziono w pobliżu muru obronnego fortu w XIX wieku, również pochodzą z tego okresu. Jest bardzo prawdopodobne, iż właśnie wtedy powstał język piktyjski. Mógł on być do pewnego stopnia zainspirowany łaciną. Piktowie opracowali jednak styl pisania, który był zupełnie inny od tego języka, naukowcy.

[Źródło: livescience.com; grafika: Antiquity Publications]

Czytaj też: Na terenie Egiptu odnaleziono tajemniczy grób