WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Piramida Łamana otwarta po raz pierwszy od 50 lat

Po raz pierwszy od 1965 roku dwie bardzo stare piramidy zostają otwarte dla publiczności. Wśród nich jest unikalna piramida Łamana.

Wraz z ogłoszeniem tej nowiny, egipskie ministerstwo pokazało najnowsze znaleziska. Obejmują one kamienne, gliniane i drewniane sarkofagi, w których znajdują się mumie z drewnianymi maskami pogrzebowymi. Odkrycia obejmują też narzędzia do cięcia kamienia datowane na od 664 r. p.n.e. do 33 r. p.n.e..

Czytaj też: Teleskop zarejestrował niesamowite pozostałości umierającej gwiazdy

Piramida Łamana zawdzięcza swoją nazwę nietypowemu wyglądowi. Boki ustawione są pod kątem 54° natomiast później zwężają się one do 43°. Nadaje to jej wygięty wygląd.

Piramida została oczywiście odnowiona. Prace obejmowały schody wewnętrzne i zewnętrzne, oświetlenie, oraz prace kamieniarskie w korytarzach czy komorze grobowej. Archeolodzy znaleźli też pozostałości starożytnego muru datowanego na 4000 lat temu.

Takim krokiem Egipt liczy na zwiększenie ruchu turystycznego. Znacząco spadł on po powstaniu w 2011 roku – od tego czasu turyści boją się wyruszać do tego kraju. A szkoda, bowiem Egipskie piramidy są unikalne w skali całego świata.

Czytaj też: Cmentarzysko statków w Maryland uznane za zabytkowe

Źródło: Livescience