Po raz pierwszy od 1965 roku dwie bardzo stare piramidy zostają otwarte dla publiczności. Wśród nich jest unikalna piramida Łamana.

Wraz z ogłoszeniem tej nowiny, egipskie ministerstwo pokazało najnowsze znaleziska. Obejmują one kamienne, gliniane i drewniane sarkofagi, w których znajdują się mumie z drewnianymi maskami pogrzebowymi. Odkrycia obejmują też narzędzia do cięcia kamienia datowane na od 664 r. p.n.e. do 33 r. p.n.e..

Czytaj też: Teleskop zarejestrował niesamowite pozostałości umierającej gwiazdy

Piramida Łamana zawdzięcza swoją nazwę nietypowemu wyglądowi. Boki ustawione są pod kątem 54° natomiast później zwężają się one do 43°. Nadaje to jej wygięty wygląd.

Piramida została oczywiście odnowiona. Prace obejmowały schody wewnętrzne i zewnętrzne, oświetlenie, oraz prace kamieniarskie w korytarzach czy komorze grobowej. Archeolodzy znaleźli też pozostałości starożytnego muru datowanego na 4000 lat temu.

Takim krokiem Egipt liczy na zwiększenie ruchu turystycznego. Znacząco spadł on po powstaniu w 2011 roku – od tego czasu turyści boją się wyruszać do tego kraju. A szkoda, bowiem Egipskie piramidy są unikalne w skali całego świata.

Czytaj też: Cmentarzysko statków w Maryland uznane za zabytkowe

Źródło: Livescience

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej