Wielka struktura przypominająca piramidę ukrywała się pod ziemią przez tysiące lat. Prawdopodobnie dawniej pełniła ona rolę świątyni.
Budowla znajduje się na szczycie Mount Padang w zachodniej Jawie. Jest tam również stanowisko archeologiczne utworzone na początku XIX wieku, w którym znajdują się rzędy starożytnych kamiennych filarów. Ale spadziste „wzgórze” pod spodem nie jest częścią naturalnego, skalistego krajobrazu; powstało dzięki pracy ludzkich rąk.
Chociaż ukryta struktura może przypominać piramidę, różni się od podobnych piramid zbudowanych przez Majów. Opisywana struktura jest wydłużona i posiada co, co wydaje się być półokręgiem. Hilman Natawidjaja, główny badacz projektu wraz z kolegami podejrzewał, że odsłonięty megalit może być czymś więcej niż mogłoby się wydawać. Korzystając z szeregu technik naukowcy stopniowo odkryli kilka warstw o sporych rozmiarach. „Kompleks” rozciągał się na obszarze około 15 hektarów i był budowany przez tysiąclecia. Na samym szczycie znajdowały się filary skał bazaltowych, tworzących tarasy schodkowe, z innymi układami kolumn skalnych, „tworzącymi ściany, ścieżki i przestrzenie” – stwierdzili naukowcy. Oceniają, że ta warstwa ma około 3000 do 3500 lat.
Pod powierzchnią, na głębokości około 3 m, znajdowała się druga warstwa podobnych kolumn skalnych, datowanych na 7500 do 8300 lat. Z kolei trzecia warstwa, rozciągająca się 15 m pod powierzchnią, ma więcej niż 9000 lat. Dzisiaj mieszkańcy nadal wykorzystują to miejsce do modlitwy i medytacji.
[Źródło: livescience.com; grafika: Hilman Natawidjaja]
Czytaj też: Naukowcy natrafili na zbiorowy grób w Egipcie