WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy natrafili na zbiorowy grób w Egipcie

Pusty grobowiec stał się podmokłym grobem dla około 50 do 60 Egipcjan z okresu starożytności. Znaleziska dokonano na terenie byłych kamieniołomów w Górnym Egipcie.

Archeolodzy ogłosili odkrycie masowego grobu 13 grudnia. Odkryli go prawie dwa lata temu, ale prace wykopaliskowe były żmudne. Dwie komory są wypełnione słoną wodą, a pozostałości wewnątrz są bardzo pomieszane. Aby odkopać grób, archeolodzy musieli uruchomić pompy, aby mogli delikatnie przesiać ręcznie błoto w poszukiwaniu kości i artefaktów.

Gebel el-Silsila znajduje się w wąskiej części Nilu, około 65 kilometrów na północ od Asuanu. Był to główny obszar kamieniołomu sięgającego XVIII dynastii egipskiej, czyli około 3550 lat temu. Nowo odkryty grób znajduje się na dnie wału o głębokości 5 metrów. Grobowiec składa się z dwóch komór, ale archeolodzy nie mają dostępu do drugiej komory, ponieważ jest wypełniona gruzem i mułem.

Jednak w samej głównej komorze naukowcy odkryli trzy sarkofagi. Jeden zawierał szczątki dziecka; drugi – niemowlęcia. Trzeci również jest niewielkich rozmiarów, ale nie został jeszcze dokładnie przebadany. Wokół tych sarkofagów znajdowały się kości co najmniej 50 innych osób, z czego około dwie trzecie stanowili dorośli a jedną trzecią – dzieci. Wszystkie inne grobowce w Gebel el-Silsila zostały splądrowane, więc odkrycie jednego z całą zawartością w środku jest dużym osiągnięciem.

Badanie kości wykazało, że wielu dorosłych mężczyzn wykazywało oznaki ich złamania oraz mieli problemy z plecami. Wskazuje to na to, że byli oni prawdopodobnie pracownikami kamieniołomu. Kobiety i dzieci w środku mogły być członkami ich rodzin. Nowo odkryty grobowiec wskazuje również, że ci pracownicy nie byli niewolnikami. Ciała zostały znalezione z amuletami, w tym  tzw. shabtis. Był to małe figurki chowane z umarłymi, aby chronić ich w zaświatach. Niewolnicy nie byliby pochowani z shabtis.

[Źródło: livescience.com; grafika: Gebel el-Silsila Project]

Czytaj też: Egipski grobowiec sprzed 4400 lat zawiera ukryte wejścia