WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Pirelli nie bez powodu dodaje łączność 5G do swoich “Cyber Opon”

Nadchodzi era Internetu rzeczy, ponieważ ultraszybka łączność 5G otwiera komunikację między wszystkim… ale co tutaj mają do gadania opony firmy Pirelli?

Pierwsza na świecie opona z połączeniem 5G, to – Pirelli Cyber ​​Tire (“Cyber Opona”) i nie – to wcale nie jest żaden tam koncept, a rzeczywisty produkt. Chwali się on prostym zestawem czujnika, procesora i modułu komunikacyjnego o wielkości monety, który siedzi sobie w oponie i ma na celu ciągłe monitorowanie szeregu zmiennych.

Mówimy o ciśnieniu w oponach, głębokości bieżnika, temperaturze opony, przyspieszeniu wzdłuż osi wzdłużnej, bocznej i obrotowej oraz o zdolności wykrywania wody i lodu na drodze.

Po zamontowaniu w samochodzie Cyber ​​Opona przekazuje wszystkie te informacje z powrotem do ECU samochodu, a wśród nich są nawet ostrzeżenia o tym, że “droga nagle zmokła”, „wykryto lód” lub „w samochodzie jest teraz duże obciążenie, czy „przyczepność może być zagrożona”. Dzięki temu samochód sam ustali, co powinien zrobić z silnikiem, ustawieniami kontroli trakcji, a nawet zawieszenia. Pirelli wydaje się sądzić, że może również wysyłać sygnały „spowolnienia”, które obniżają prędkość samochodu do bezpiecznej prędkości, by przejechać kawałek mokrej drogi.

Pirelli Cyber ​​Tire, Cyber opona Pirelli, nowoczesna opona Pirelli, opona Pirelli

W zeszłym tygodniu Pirelli przeprowadził demonstrację kolejnego kroku w łączności Cyber ​​Tyre na szczycie niezwykłego budynku Lingotto w Turynie we Włoszech. W ramach pokazu wyposażył Audi A8 i Q8 w wersje P Zero Trofeo i wysłał je na tor, gdzie podsystemy wykazały zdolność do przekazywania sygnału do wieży 5G. Finalnie gdy A8 przejechał po wodzie, jadący za nim Q8 otrzymał ostrzeżenie, zanim tam dotarł.

Podczas pokazów motoryzacyjnych nie mogło to być wielkim widowiskiem. Ale Pirelli poważnie traktuje rozwój tej technologii w ramach współpracy OEM z producentami samochodów. Nie ma sensu mieć inteligentnej opony, jeśli samochód nie jest zaprojektowany, aby z niej skorzystać. Pirelli twierdzi, że prawdopodobnie zadebiutuje w samochodach wysokiej klasy.

Pirelli Cyber ​​Tire, Cyber opona Pirelli, nowoczesna opona Pirelli, opona Pirelli

Pirelli korzysta już z Cyber ​​Tyres w ramach zarządzania flotą samochodów ciężarowych, gdzie jest to szczególnie przydatne jako sposób, aby natychmiast powiadomić ekipę serwisową, które wśród 18 kół wymagają ich opieki.

ŹRÓDŁO: New Atlas