Reklama
aplikuj.pl

Piwo świeższe dłużej, dzięki nowemu rodzajowi drożdży

nowe drożdże piwne, drożdże piwne, jakość piwa, świeżość piwa

Chociaż niektóre rodzaje piwa są tak paskudne, że ich świeżość wcale nie wpływa negatywnie na walory smakowe (tutaj minus i minus nie daje plusu), ale przy niektórych szkoda jednak utraty szlachetnego smaku.

Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Jiangnan znaleźli sposób na dłuższe utrzymanie świeżości piwa, dzięki inżynierii genetycznej jasnych drożdży do produkcji niektórych związków, które zapobiegają stagnacji trunku.

Cały proces produkcji i transportu piwa do naszych rąk trwa długo i naraża je czy to na różnice temperatury, czy światło, degradując jego finalny smak. Po całej podróży, jaką musi odbyć, dobrze uwarzone piwo finalnie różni się od tego świeżego przez wzrost liczby związków zwanych aldehydami. Te są wytwarzane podczas fermentacji, a ich poziomy rosną z wiekiem.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu może być cząsteczka o nazwie NADH, która ponoć zwiększa aktywność enzymu w celu rozbicia aldehydów. W ramach nowego badania naukowcy postanowili przetestować ten pomysł, wykorzystując genetycznie zmodyfikowane drożdże, aby uzyskać więcej związku NADH.

Zidentyfikowali cztery geny związane z produkcją NADH, a następnie dokonali edycji drożdży, aby nadeksprymować te geny. Finalnie produkt końcowy zawierał znacznie więcej NADH w porównaniu do kontrolnych piw.

Dlatego też stwierdzono, że piwo eksperymentalne wytwarzane przez edytowane drożdże zawierało 26,3 do 47,3% mniej pewnego rodzaju aldehydu, niż piwo kontrolne warzone przy użyciu zwykłych drożdży. Poziom innych aldehydów również został obniżony, ale skutkiem ubocznym tego był wzrost stężenia dwutlenku siarki, który spowalnia psucie się piwa.

Zespół twierdzi, że te genetycznie zmodyfikowane drożdże mogą poprawić trwałość piwa i upewnić się, że wytrzyma bez wielkich zmian walorów smakowych dłużej. Tych zresztą nie zmieniają w wyczuwalnym stopniu.