W dwóch miastach w Stanach Zjednoczonych odbywają się obecnie badania kliniczne pary inteligentnych okularów, których celem jest umożliwienie osobom mającym problemy z widzeniem centralnym czytanie listów. Technologię „bionicznego oka” opracowała firma biotechnologiczna Pixium Vision z Paryża.
Czytaj też: Implant Orion przywraca wzrok niewidomym
System francuzów składa się z pary okularów podobnych do gogli VR z wbudowanym aparatem. Obrazy otoczenia są przez niego rejestrowane, a następnie przesyłane do mikroprocesora wszczepionego w siatkówkę użytkownika. Sygnał ten jest następnie przekształcany w sygnały elektryczne, które za pośrednictwem neuronów wędrują sobie do mózgu, a dokładnie części odpowiedzialnej za widzenie.
Uczestnicy badania mieli problem z widzeniem centralnym przed wszczepieniem mikroczipów. Jednak rok po operacji większość odzyskała w pewnym stopniu możliwość czytania. Niektóre z osób może czytać tylko pojedyncze litery, podczas gdy inne potrafią czytać sekwencje liter. Obraz stworzony przez implant ma w sumie zaledwie 378 pikseli. Więc chociaż jest daleki od naturalnego wzroku, to i tak zapewnia ogromną poprawę.
Istnieje nadzieja, że technologia może być stosowana do leczenia pacjentów z chorobami oczu, pokroju zwyrodnienia plamki żółtej, które obecnie nie mogą być wyleczone. Implant Pixium Vision może być również potencjalnie stosowany w leczeniu barwnikowego zapalenia siatkówki. Technologia nie może zostać jednak zastosowana przy osobach, które urodziły się niewidome, bo wymaga w pełni rozwiniętego nerwu wzrokowego.
Firma planuje przeprowadzanie kolejnych badań na większą skalę w Europie.
Czytaj też: MIT próbuje nauczyć roboty łączenia informacji wzrokowych i dotykowych
Źródło: Digital Trends