WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Implant Orion przywraca wzrok niewidomym

Inżynierowie opracowali nowy implant neuronowy Orion, który może przywrócić częściowy wzrok całkowicie niewidomym osobom, omijając niedziałające nerwy optyczne i wprowadzając obrazy bezpośrednio do mózgu. 

Czytaj też: Odkryto nowy mechanizm obronny bakterii

Obecnie testowane przez naukowców z Houston w Teksasie Baylor College of Medicine urządzenie Orion może życie wielu osobom, które albo urodziły się, albo w skutku wypadku zostały pozbawione tego zmysłu. Do tej pory (choć technologia jest uważana za eksperymentalną) naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie pierwszego testu klinicznego wprowadzenia i sprawdzenia działania implantu. Badanie już trwa, a pierwsi uczestnicy twierdzą, że rzeczywiście odzyskali częściowo wzrok, ale w dosyć miernym stopniu – byli tylko w stanie zidentyfikować biały kwadrat na czarnym ekranie.

Urządzenie Orion składa się bowiem z implantu mózgowego z 60 elektrodami, które dostarczają wzory stymulacji do wizualnej części mózgu. U większości niewidomych ta część mózgu jest nieuszkodzona. Orion działa za pomocą kamery zamontowanej na okularach, która zbiera obrazy, a następnie wysyła je, jako wzorzec podobnej do widzianego obszaru w formie sygnału stymulującego mózg.

Jak więc się zapewne domyślacie, technologia wymaga jeszcze wielkich usprawnień, aby móc odwzorowywać bardziej złożone obrazy. Do tego konieczne będzie m.in. znaczne zwiększenie liczby elektrod używanych do stymulacji mózg, a dokładnie jego części potylicznej.

Czytaj też: Globalne badanie łączy anoreksję z metabolizmem

Źródło: Digital Trends