WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Wiemy ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku

Rząd podjął już decyzję w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2021 roku. Szykuje się podwyżka o 200 zł, a stawka godzinowa wzrośnie do 18,30 zł.

Jak informuje Radio Zet, na dzisiejszym posiedzeniu rządu zapadła decyzja w sprawie płacy minimalnej w 2021 roku. Wiadomo już, że od przyszłego roku zarobimy minimalnie 2800 zł brutto, czyli około 2060 zł na rękę. Zaś minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł. oznacza to podwyżkę płacy o 200 zł brutto, a stawki godzinowej o 1,3zł. Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za swoją pracę. Niestety jednocześnie 2 mln pracodawców poniosą znacznie wyższe koszta wypłaty wynagrodzeń.

Te stawki już wcześniej rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego. Wcześniej to oni zajmowali się sprawą minimalnego wynagrodzenia, jednak nie doszli do porozumienia, a w takim przypadku to Rada Ministrów ustala te kwoty.

Przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku prezes PiS zapowiadał, że do końca 2020 roku pensja minimalna wyniesie 3 tys. zł, zaś do końca 2023 roku – 4 tys. zł. Obecna sytuacja wynika jednak z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, stąd pensja wzrośnie jedynie do 2800zł. W projekcie rządowym można przeczytać, że podwyżka ma dobrze wpłynąć na budżet wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza w tak trudnym okresie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News