Reklama
aplikuj.pl

Placebo działa nawet, jeśli pacjent ma świadomość nieprawdziwości leku

Z nowych badań wynika, że pacjenci cierpiący na zmęczenie wynikające z chorowania na nowotwór wykazywali poprawę stanu zdrowia na skutek zażywania placebo. Najciekawszy jest w tym fakt, iż przed podaniem obojętnych leków, lekarze uświadomili o tym chorych. 

W 2010 roku profesor medycyny z Harvardu, Ted Kaptchuk opublikował badanie, w którym przekonywał, że wcale nie trzeba uciekać się do „oszustwa” aby placebo faktycznie działało. W tym celu zebrał grupę 80 osób chorujących na zespół jelita drażliwego. Połowa z nich nie została poddana żadnemu leczeniu. Reszta otrzymała środki placebo i miała je zażywać dwa razy dziennie przez trzy tygodnie.

Badacze poinformowali pacjentów o tym, że owe środki nie będą miały żadnego wpływu na przypadłość pacjentów. Wyniki eksperymentu okazał się zaskakujące. W grupie kontrolnej u 35% ludzi odnotowano poprawę stanu zdrowia. Z kolei w tej korzystającej z placebo współczynnik wyniósł aż 59%. Postawiło to znak zapytania w kwestii teorii o tym, że placebo działa dzięki kłamstwu.

Do tej pory wiele osób próbowało zakwestionować skuteczność terapii z wykorzystaniem placebo. Trudno jednak mówić o negatywnych skutkach tego typu zabiegach, a jeśli już jakieś efekty się pojawiają, to mają pozytywny efekt. Udowodniono to m.in. w odniesieniu do migreny, zespołu jelita drażliwego, bólach czy nudnościach.

Jeszcze bardziej zaskakujące były informacje udostępnione przez Niemieckie Towarzystwo Medyczne. Z tych danych wynikło, że ponad połowa niemieckich lekarzy w czasie swojej kariery przynajmniej raz przepisało pacjentom środki placebo. Z kolei w przypadku Wielkie Brytanii na grupie 700 lekarzy pierwszego kontaktu prawie każdy z nich wykorzystywał tego typu substancje. W 10% przypadków chodziło o czyste placebo, natomiast 98% stosowało „częściowe placebo” które zawierały np. probiotyki.

I choć tego typu praktyki mogą się wydawać nieetyczne, to wygląda na to, że wcale nie trzeba oszukiwać pacjentów, by placebo zadziałało. Nadal nie wiadomo, na jakiej zasadzie organizm skuteczniej walczy z chorobami, nawet, jeśli pacjent ma świadomość o obojętności leków.

[Źródło: newatlas.com; grafika: steemit.com]

Czytaj też: Jakie są skutki przedawkowania leku na erekcję