Ścieki z przemysłu włókienniczego stanowią poważny problem środowiskowy, który dotyka wiele krajów, a zwłaszcza tych z dużymi sektorami produkcji tekstylnej. Pomimo tego, że zużywają dużo zasobów wodnych, zawierają również duże ilości zanieczyszczeń organicznych pokroju barwników i to właśnie je bierze na celownik nowoopracowany przez naukowców proszek.
Ścieki przemysłu włókienniczego są problemem, ale ten nowy materiał na filtr je oczyści
Zespół ze szwedzkiego Chalmers University of Technology oraz (co ciekawe) indyjskiego Malaviya National Institute of Technology opracował wyjątkowy materiał w postaci proszku złożonego z nanokryształów celulozy, która jest pozyskiwana z drewna dowolnego źródła (również odpadów z przemysłów wszelkiego rodzaju).
Ta celuloza jest następnie poddawana „prostej obróbce kwasowej”, w ramach to której na powierzchnię nanokryształów nakładany jest ładunek ujemny. Dzięki temu kryształki są w stanie absorbować cząsteczki barwnika, jednocześnie przepuszczając cząsteczki wody bez jakichkolwiek wymogów po stronie ciśnienia lub temperatury. Kiedy z kolei proszek jest wystawiony na działanie światła słonecznego, przechwycony przez nie barwnik szybko rozpada się na mniej toksyczną formę.
Czytaj też: Pomidory mogą uratować naszą planetę i żywność. Jak? Naukowcy odpowiadają
Tego typu proszek może dać życie filtrom, które mogłyby być umieszczane w strumieniach ścieków wychodzących w fabrykach włókienniczych. W przeprowadzonych do tej pory testach laboratoryjnych materiał usunął do 80% zanieczyszczeń barwnikowych z próbek zanieczyszczonej wody, więc zdecydowanie jest warty uwagi i komercjalizacji. Zwłaszcza że naukowcy chcą go znacząco ulepszyć, jak wynika z publikacji w dzienniku Industrial & Engineering Chemistry Research.