Materiał jest na razie w fazie projektowania i testowania, jednak jego twórcy obiecują, że może być nie tylko efektywniejszy, ale i bardziej przyjazny dla środowiska.
Powiedzmy sobie szczerze: nasza egzystencja bez plastiku byłaby znacznie utrudniona. Jest on wykorzystywany w niemal każdej dziedzinie życia. Wykazuje się wszechstronnością, niskimi kosztami produkcji i trwałością, lecz ma przy tym co najmniej jedną, ogromną wadę. Długi czas rozkładu powoduje, że plastik jest szkodliwy dla środowiska i powoduje jego zanieszczyzczenie. Naukowcy starają się rozwiązać ten problem, tworząc materiał z wykorzystaniem włókien drzew i muszli krabów.
Badacze z Georgia Institute of Technology postanowili znaleźć naturalny zamiennik dla politereftalanu etylenu, w skrócie PET. Włókna muszą być nie tylko podobne, ale i wykazywać się podobną trwałością. Rozwiązaniem okazało się połączenie włókien celulozowych występujących w roślinach a także chityny – substancji budującej pancerze zwierząt, np. krabów.
Tak opracowany materiał pozwala zablokować dopływ tlenu do pakowanej substancji i jest przezroczysty, co również jest ważną własnością. Jedyną przewagą, jaką na ten moment posiada PET jest jego niski koszt produkcji. Plastik przyszłości wykazuje nawet lepsze właściowości jeśli chodzi blokowanie dopływu tlenu, więc może on pozwolić na dłuższe zachowanie świeżości, np. przez żywność. Ostatnim problemem do rozwiązania pozostaje obniżenie kosztów produkcji tego naturalnego materiału.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: naukawpolsce.pap.pl]