WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Plastry z mikroigłami zapewnią bezpieczniejsze sczepienia

Bardzo ważne jest, aby osoby żyjące w krajach rozwijających się miały dostęp do szczepionek. Jednakże równie ważne jest, aby były one sterylnie podawane. Nowy plaster może to znacznie ułatwić.

Ostatnimi czasy widzieliśmy sporo plastrów z mikroigłami. Ich zaleta polega na braku bólu, braku konieczności przechowywania w lodówce czy braku konieczności ich specjalnego utylizowania.

Każdy plaster składa się z małego kwadratu, który posiada mikroigły zawierające lek. Jest on nakładany na pacjenta a igły przebijają górną warstwę skóry nie osiągając nerwów. Następnie są one rozpuszczane i tym samym uwalniają lek do organizmu.

Czytaj też: Szczepionki MMR nie wywołują autyzmu

Nowy plaster opracowany został przez naukowców z University of South Australia. Posiada on 15 x 15 matryc z mikroigłami a każda z nich posiada 700 mikronów długości. Wyposażone są one w szczepionkę i nanocząsteczki srebra. Mikroigły zostały też wykonane z biokompatybilnego i rozpuszczalnego w wodzie polimeru. Rozpuszcza się on w ciągu jednej minuty od aplikacji. W rezultacie lek jest dostarczany a bakterie w tym obszarze są zwalczane.

W testach laboratoryjnych stwierdzono, że plaster zabija bakterie powodujące zakażenia skóry, takie jak gronkowiec, escherichia coli i pseudomonas aeruginosa. Działa to przez 24 godziny po aplikacji, więc bardzo długo.

Właśnie w ten sposób będzie można w przyszłości sterylnie podawać szczepionki osobom mieszkającym w krajach trzeciego świata. Jest to w pełni bezpieczny sposób, który dodatkowo jest banalny do wykonania.

Czytaj też: Drukowane 3D kanaliki naśladują funkcję wchłaniania ludzkiej nerki

Źródło: Newatlas