Reklama
aplikuj.pl

Powstała platforma, która ułatwi analizę badań poświęconych koronawirusowi

Platforma Deep Search może przyspieszyć przeszukiwanie badań, związanych z koronawirusem. Oprogramowanie oparte na chmurze przekłada treści naukowe na jednolitą, łatwą do przeszukiwania strukturę.

Funkcja odczytu Deep Search składa się z narzędzia do przetwarzania języka naturalnego (NLP). Kiedy użytkownik wprowadza zapytanie wyszukują, platforma może wygenerować wyniki, pełniąc formę zaawansowanego czytnika PDF. Może również wygenerować raport na konkretny temat – autorzy za przykład podają dawkowanie danego leku poparte głębszą analizą.

Deep Search opiera się na podobnej platformie, którą Peter Staar stworzył w 2018 roku. Autor uznał, że to samo rozwiązanie można by wykorzystać do analizy danych poświęconych SARS-CoV-2. Platforma została zaprojektowana tak, aby można ją było rozszerzyć na inne dziedziny badań.

Czytaj też: Odporność na koronawirusa. Pojawiły się nowe teorie

To nie pierwszy raz, kiedy światowy kryzys zdrowotny skłania naukowców do podjęcia próby usprawnienia procesu publikacji. Przeprowadzona w 2010 r. analiza literatury dotyczącej epidemii SARS w 2003 r. wykazała, że pomimo wysiłków zmierzających do skrócenia czasu oczekiwania zarówno na akceptację, jak i publikację, 93 procent prac na temat SARS ukazało się dopiero po zakończeniu epidemii. Tym razem jednak rozwiązania są wprowadzane szybciej, co powinno ułatwić korzystanie z nich.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News