Reklama
aplikuj.pl

Od dzisiaj trzeba bardzo uważać kupując używany smartfon

Play to ostatni operator, który wprowadza blokadę IMEI telefonu w przypadku, kiedy klient nie płaci rat. Z tego powodu kupowanie urządzeń z drugiej ręki będzie prawdziwą loterią. Bo to nie od nas będzie zależeć, czy kupiony telefon będzie działać.

Blokada telefon przy braku spłacie rat w Play

Play długo zwlekał z wprowadzeniem blokady, która funkcjonuje u trzech pozostałych operatorów. Wygląda na to, że liczba klientów, którzy nie płacą rat za kupione urządzenia dobiła do poziomu, którego Fioletowi nie mogą już dłużej akceptować.

Na podstawie nowych zapisów w regulaminach Play będzie mógł zablokować numer IMEI kupionego telefonu w momencie, kiedy klient nie będzie opłacać rat. Oczywiście blokada będzie mogła pojawić się w zasadzie po pierwszej nieopłaconej racie, ale operatorzy zwykle z blokadami zwlekają znacznie dłużej.

Jak czytamy w wyjaśnieniach zamieszczonych na blogu Play:

Podpisując umowę na oferty, w których płatność za telefon jest rozłożona na raty umawiamy się na konkretne warunki: my możemy zaoferować klientowi smartfon przy niskiej opłacie miesięcznej, za to kupujący zobowiązuje się do spłaty wszystkich rat. (…) wobec nas. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie blokady IMEI kupionego smartfona w przypadku niespłacania rat przez kupującego. Długo zwlekaliśmy, ale finalnie – jako ostatni operator – wykonaliśmy ten krok. Chcemy być fair i dlatego zdecydowaliśmy się na otwartą komunikację na ten temat.

To trzeba faktycznie Play oddać – nie robi tego po cichu. W przypadku pozostałych operatorów informacja o blokadzie wypływała albo po tym, jak niektórym osobom przestały działać telefony, albo po tym jak ktoś przypadkiem trafił na nowy zapis w regulaminie. Play gra w otwarte karty.

Używany telefon pochodzący od operatora to teraz loteria

Kiedy już wszyscy polscy operatorzy blokują numery IMEI w przypadku braku płatności rat, kupowanie używanych urządzeń to prawdziwa loteria. Jeśli kupiony telefon pochodził z oferty operatora to nie mamy kompletnie żadnej pewności, że osoba, która go kupiła nagle nie zacznie płacić rat.

Dlatego też decydując się na używany sprzęt warto sprawdzić, gdzie został pierwotnie zakupiony. Dzięki temu można uniknąć przykrej niespodzianki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News