Reklama

Play i Samsung będą testować sieć 5G

Sieć Play poinformowała o starcie testów sieci 4G i 5G we współpracy z Samsungiem. Czy to początek dłuższego związku?

Testy 5G Play i Samsunga

Play poinformował o planowanych testach sieci 4G i 5G, które przeprowadzone zostaną we współpracy z Samsungiem. Mowa o testach laboratoryjnych i komercyjnych w Warszawie, gdzie obie firmy sprawdzą możliwości oraz wydajność najnowszych rozwiązań sieciowych.

Z informacji prasowej możemy dowiedzieć się, że Samsung dostarczy stacje bazowe dla sieci 4G oraz 5G w technologii Massive MIMO. Stacje będą pracować w niskim i średnim paśmie, więc zapewne w grę wchodzi częstotliwość 700 MHz lub jedno z pasm sieci 3G oraz zakres 3,4-3,6 GHz.

Czytaj też: UOKiK sprawdzi pakiety telewizji. To może namieszać na rynku

Do testów zostaną wykorzystane stacje bazowe, które stosuje m.in. Huawei. Chodzi o wykorzystanie jednego urządzenia, mieszczącego w sobie podzespoły sieciowe różnych generacji sieci komórkowych. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie miejsca zajmowanego przez stację bazową.

O testach Play i Samsunga wiemy, że… nic nie wiemy

Zwróciliśmy się do Play z pytaniem o szczegóły prowadzonych testów. Jaki jest ich zakres, ile stacji bazowych zostanie użytych oraz czy testy są początkiem dłuższej współpracy, która może w przyszłości zaowocować wykorzystaniem sprzętu Samsunga przy budowie sieci 5G.

Czytaj też: Nadajnik Play w Gminie Żarnów jednak nie powstanie. Przynajmniej na razie

W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że – nie mamy na ten moment więcej do dodania ponad informacje zawarte w komunikacie. W razie kolejnych szczegółów będziemy oczywiście informować.

Szukanie przez Play nowych partnerów do budowy sieci 5G nie powinno dziwić. Cały czas nie wiadomo oficjalnie, czy rząd wykluczy Huaweia z budowy sieci 5G. Jednak dotychczasowe zapisy, jak i głosy rządzących pojawiające się w związku z Projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jasno wskazują, że Chińczycy mogą nie mieć w Polsce dobrej przyszłości.