WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Play – wymiana sprzętu Huawei będzie tańsza, ale 5 lat to za mało

Wywołana do tablicy spółka P4 poinformowała oficjalnie o kosztach wymiany sprzętu Huaweia w sieci Play. Sporym zaskoczeniem jest kwota niższa niż miliard złotych, ale pięć lat na wymianę, zgodnie z projektem ustawy o KSC, to zdecydowanie za krótki okres.

Wymiana sprzętu w 5 lat nie wchodzi w grę

Nie pomyliłem się mocno w dzisiejszym artykule mówiąc, że Play prawdopodobnie nie będzie w stanie wymienić sprzętu Huaweia w ciągu 5 lat. W komunikacie spółki P4 czytamy, że w zależności od czasu udostępnionego operatorom na wdrożenie niezbędnych zmian w ich sieciach. Play zakłada, na podstawie podobnych przypadków za granicą, że okres ten może wynosić 7 lat.

Z tym, że za granicą modernizacja nadajnika niemal wszędzie nie wiąże się z występowaniem o decyzję środowiskową. W Polsce to dodatkowy czynnik komplikujący całą sprawę.

Koszty znacznie mniejsze niż się spodziewaliśmy

Prognozy dotyczące kosztów wymiany sprzętu Huaweia w sieci Play były różne. Najbardziej precyzyjne, przygotowane przez ekspertów Haitong Banku, mówiły o kwocie 1,3 mld złotych. Play mówi – mniej. Zdaniem spółki P4 wstępna wycena to 900 mln złotych, czyli znacznie poniżej krążących ostatnio spekulacji medialnych – czytamy w komunikacie.

Aktualnie sieć Play korzysta z urządzenia Ericssona i Huaweia i obecnie trwa proces wdrożenia niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G. Te działania są objęte istniejącym już planem inwestycyjnym.

W wyłączenie sieci 2G i 3G w ciągu 7 lat nie do końca wierzę

Wyłączenie starszych systemów sieci komórkowych to powszechne działania na całym świecie. Play mówi, że spodziewa się wyłączenia sieci 2G i 3G w ciągu 7 lat. To jednak może być przedsięwzięcie równie skomplikowane, co wymiana sprzętu Huaweia. Ale nie dla operatora.

Przede wszystkim konieczna będzie wymiana całego sprzętu działającego w sieciach starszych generacji. Bankomatów, terminali płatniczych, inteligentnych liczników… Tego typu sprzętu jest w całym kraju niezliczona ilość i wymiana go na nowszy będzie bardzo długotrwałym procesem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News