WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Plus z ogromną karą od UOKiK. Operator pobierał opłaty za oglądanie multimediów w Internecie

Aż 50 mln kary nałożył UOKiK na Polkomtel, operatora sieci Plus. Chodzi o naliczanie opłat za oglądanie multimediów w Internecie, pomimo wykupionego pakietu danych.

Postępowanie w tej sprawie toczyło się od grudnia 2018 roku. Do UOKiK zgłosił się klient, który ma na fakturze naliczane opłaty za streaming video, choć ma wykupiony pakiet danych.

Jak komentuje postępowanie Marek Niechciał, prezes UOKiK:

W toku postępowania potwierdziliśmy, że abonenci nie mogli w pełni korzystać z pakietu, ponieważ ponosili nieuzasadnione opłaty. Wiele osób zawierając umowę było przekonanych, że będą mogli korzystać z wykupionej transmisji danych

Opłaty pojawiały się w przypadku osób posiadających usługi – Bezpieczny Internet, Nielimitowany Internet oraz Pakiet non stop. Opłaty za oglądanie multimediów w sieci były naliczone od 2013, do 2017 roku(!). Konkretnie 40 groszy za minutę transmisji obejmującej np. oglądanie filmów lub nawet słuchanie radia internetowego. Dodatkowo opłaty nie były w żaden wyraźny sposób wyszczególnione ne fakturze. Znajdowały się w sekcji – Połączenia i SMS-y wykonane w kraju.

Słusznym zdaniem UOKiK, klienci mający wykupiony pakiet internetowy nie powinni ponosić dodatkowych opłat za konsumowanie treści multimedialnych w sieci. To tak jakbyśmy oglądali filmy na YouTube, co jednocześnie pobierałoby dane z posiadanego pakietu oraz naliczało 40 groszy za każdą obejrzaną minutę materiału.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na Polkomtel karę w wysokości 50 634 687 zł oraz obowiązek publikacji na swojej stronie internetowych i mediach społecznościowych oświadczenia z linkiem do decyzji Urzędu.

Decyzja nie jest prawomocna, więc doświadczenie podpowiada nam, że teraz czeka nas wieloletnia batalia sądowa w tej sprawie.