WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pluton może doczekać się nowego ziemskiego orbitera

Burzliwa historia Plutona co do jego stanowiska w naszym Układzie Słonecznym prawdopodobnie nie przeszkodzi NASA do rozpoczęcia kolejnego badania tego ciała niebieskiego.

Wszystko sięga tak naprawdę misji New Horizons z 2015 roku, podczas której sonda przeleciała obok Plutona i udała się do Kuiper Belt Objects oraz najodleglejszego kiedykolwiek zbadanego obiektu – Ultima Thule. Jednak wykorzystany tam sprzęt był ograniczony i nie mogły przeprowadzić dokładnej analizy Plutona i jego księżyców, dlatego teraz NASA zastanawia się nad nową misją, która polegałaby na wysłaniu statku na orbitę wokół planety karłowatej w celu zebrania nowych danych.

NASA rozważa podróż powrotną do najbardziej kontrowersyjnego ciała w naszym Układzie Słonecznym wraz z SwRI (Southwest Research Institute), któremu przyznała fundusze na zbadanie kosztów i wykonalności misji stworzenia i wysłania orbitera na orbitę Plutona. NASA finansuje te badania w ramach Planetary Science Decadal Survey, dokumentu badającego kluczowe pytania w nauce planetarnej.

Jak wspomina dr Carly Howett, szef zespołu proponującego misję w SwRI:

Cieszymy się, że mamy okazję poinformować o debacie na temat ankiety przeprowadzonej w ramach tego badania. Naszą misją jest wysłanie jednego statku kosmicznego na orbitę Plutona przez dwa ziemskie lata, zanim oderwie się, by odwiedzić przynajmniej jedną KBO i jeszcze jedną karłowatą planetę KBO.

ŹRÓDŁO: Digital Trends