WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pluton może ponownie zostać uznany za planetę

Wielu z nas będąc w szkołach uczyło się, że Pluton jest planetą. Wraz z rozwojem naszej wiedzy dotyczącej kosmosu, zmieniło się to i teraz dzieci uczą się czegoś zupełnie innego, że Pluton nie jest planetą.

Zmiana ta wynikła z masy planety, która nie była dość wysoka, aby spełnić wszystkie wymagania. Teraz, ponad dekadę po tej decyzji, Philip Metzger z University of Central Florida mówi, że naukowcy powinni przemyśleć swoją decyzję. Uważa on, że lista kryteriów dla ciał kosmicznych, jest zła i to ona powinna ulec zmianie. Naukowiec mówi, że mamy ponad 100 przykładów ciał niebieskich, do których używa się słowa planeta, ale nie spełniają one odpowiednich kryteriów – dlaczego więc i Pluton nie mógłby ponownie stać się planetą?

To, czy Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) weźmie ten argument po uwagę pozostaje niewiadomą. Pluton aktualnie uważany jest za planetę karłowatą, ale rozumowanie Metzgera wydaje się całkiem logiczne. Możliwe więc, że niedługo Pluton powrócić jako pełnoprawna planeta.

Teleskop Keplera jeszcze nie przestał działać

Źródło: https://bgr.com/