Reklama
aplikuj.pl

Płynny magazyn energii słonecznej jest w stanie przechować ją na całe lata i uwolnić

Naukowcy ciągle rozwijają tak zwaną technologię MOST, co jest skrótem od MOlecular Solar Thermal, będącą innowacyjnym systemem energetycznym. To praktycznie płynny magazyn energii słonecznej, który może przechowywać energię nawet przez 18 lat, aby w razie potrzeby przywrócić energię z wykorzystaniem specjalnego katalizatora.

Naukowcy rozwijają ciągle płynny magazyn energii słonecznej, mogący wyeliminować największy problem tych farm

Najważniejszy mechanizm sprowadza się do tego, że kiedy cząsteczka węgla, wodoru i azotu wchodzi w kontakt ze światłem słonecznym, atomy w niej zawarte zmieniają swój kształt i przekształcają się w bogaty w energię izomer, który może być przechowywany w postaci ciekłej. Rozwijający tę technologię zespół z Chalmers współpracuje obecnie z naukowcami z chińskiego Shanghai Jiao Tong University, którzy wykorzystali kompaktowy generator termoelektryczny do przekształcenia tego ciepła w energię elektryczną.

Jest to zupełnie nowy sposób wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Oznacza to, że możemy wykorzystywać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej niezależnie od pogody, pory dnia, pory roku czy położenia geograficznego. Jest to system zamknięty, który może działać bez emisji dwutlenku węgla

– powiedział kierownik badań Kasper Moth-Poulsen z Chalmers University.

Czytaj też: Chiny dostarczyły Serbii przeciwlotnicze pociski FK-3

Wydajność systemu MOST wynosi obecnie do 0,1 nW. To nie tylko wydaje się, ale jest też niewielką wartością, ale nawet pomimo tego naukowcy widzą w nim duży potencjał, który może rozwiązać problem nieciągłości energii słonecznej, magazynując ją przez miesiące lub lata i umożliwiając jej wykorzystanie na żądanie. Dlatego właśnie obecnie system jest ulepszany pod kątem jego wydajności oraz projektów komercyjnych.