Test dysku PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0×4

Test dysku PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0x4, PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0x4, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140, PNY XLR8 CS3140, test PNY XLR8 CS3140

Reklamowany mianem gamingowego dysk PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0×4, jako następca CS3040 już na starcie zapowiada się na gorący model. Pozostaje więc mieć nadzieje, że okaże się godny polecenia, jak podobne bułeczki.

Dysk PNY XLR8 CS3140 1 TB w skrócie

W kwestii samej otoczki wizualnej PNY XLR8 CS3140 1 TB nie wyróżnia się specjalnie na tle pozostałych modeli pod kątem samego opakowania. Ot render dysku, kilka informacji co do jego wydajności i w sumie tyle. W środku nośnik czeka na to, aby wpaść w nasze łapki, w zwyczajnej plastikowej osłonce i już na samym początku warto zaznaczyć, że jest również dostępny w innej wersji, bo ze specjalnym, masywnym radiatorem.

Czytaj też: Test Plextor M9P Plus 1 TB, czyli dysku na PCIe 3×4

PNY XLR8 CS3140 jest dostępny w dwóch wersjach pojemnościowych – 2 TB i 1 TB, która właśnie wpadła do nas na testy. W rzeczywistości dysk ma do zaoferowania 931 GB pojemności, zapewniając sporo miejsca zarówno na system operacyjny, jak i kilka pokaźnych gier.

Do działania dysk wymaga złącza M.2 w standardzie 2280 ze wsparciem protokołu NVMe 1.4 i czterech magistrali interfejsu PCIe 4.0. Ma przy tym tradycyjny rozmiar 22×80 mm, a jego grubość jest nieznaczna, bo to, co widzicie na układach, to jedynie naklejka, a nie jakaś płytka chłodząca.

Dysk PNY XLR8 CS3140 wyróżnia się ponoć na rynku swoją energooszczędnością, jako że jego układy zostały wyprodukowane z użyciem 12 nm technologii. Wersja 1 TB posiada układy rozmieszczone wyłącznie na górnej części laminatu, co sugeruje, że 2 TB wydanie będzie opstrzone dodatkowymi czterema kośćmi pamięci również na spodniej części.

Te układy sprowadzają się bowiem do czterech kości pamięci Microna w postaci 128-warstwowych układów TLC o pojemności 256 GB każdy (IA7BG64AIA), którymi włada 12 nm kontroler Phison 5012-E18, wspomagając się pamięcią podręczną w postaci 1 GB układu pamięci DRAM DDR4 SK Hynix o oznaczeniu H5AN8G6NCJ RVKC.

Chociaż PNY nie wspomina o tym w swoich dyskach, Phison 5012-E18 oferuje wsparcie dynamicznego buforu SLC, mechanizmy SmartECC, End-To-End Data Path Protection i szyfrowanie AES 256-bitowe. Podobnie zresztą, jak o wsparciu LPDC i komendach TRIM.

Po stronie wydajności PNY XLR8 CS3140 ma do zaoferowania do 7500 MB/s sekwencyjnego odczytu i do 5650 MB/s sekwencyjnego zapisu, ale producent nie wyszczególnia tego w przypadku 1 TB wydania, co sugeruje, że te wartości są znamionowe dla 2 TB modelu. Po stronie operacji losowych informacje pozostają nieznane. Całość dopełnia wskaźnik MTBF na poziomie 2000000 godzin i aż 5 lat ograniczonej gwarancji wskaźnikiem TBW na poziomie 1800 TB.

Czytaj też: Test GoodRam IRDM Pro 1 TB drugiej generacji na SATA III

Metodologia i platforma testowa

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na 64-bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Pro i systemie plików NTFS z jednostką alokacji wynoszącą 4096 bajtów. Ukazane wyniki dotyczą średniej z trzech wyników przeprowadzonych zamiennie (aby bufor nie „nauczył” się wykonywać tego samego) i po obniżeniu temperatury do optymalnego poziomu (jeśli było to wymagane).

Nie dajcie się zwieść występującym w niektórych przypadkach przepaściom ukazanym na wykresach i przed wyciąganiem pochopnych wniosków, rzućcie okiem na narzuconą skalę i towarzyszący wykresom komentarz.

 • Oprogramowanie do testów syntetycznych:
  • Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
  • Crystal Disk Mark 6.0.2
 • Inne:
  • WinRAR 16.09.09
  • 7-Zip 16.04
  • Gimp 2.8
 • Pliki/programy do testów rzeczywistych
  • 1747 plików JPG o wadze 3,36 GB
  • 507 plików MP3 o wadze 3,0 GB
  • Cywilizacja V na Steam
  • Program instalacyjny Crisis 3
  • Pliki gry Wiedźmin 3 o wadze 54,7 GB
  • Pliki gry CS:GO o wadze 17,7 GB
  • Plik ISO o wadze 26,5 GB
  • Katalog Steama z 59492 plikami o wadze 109 GB
  • Grafika o wadze 903 MB
Procesor
Ryzen 5 3600X stock
Płyta główna
ASRock X570 Extreme 4
Pamięć RAM
2×8 GB HyperX Fury 2133 MHz
Dysk systemowy
Kioxia Exceria 500 GB M.2
HDD
Western Digital Blue 1 TB
Zasilacz
be quiet! Straight Power 11 550W
Karta graficzna
GeForce GTX 1080 Ti
Obudowa
Deepcool GamerStorm NEW ARK 90
System operacyjny
Windows 10 Pro 64-bit

Testy Syntetyczne

Przed Wami szereg testów w trzech najpopularniejszych syntetykach, które zapewne znacie na pamięć. Każdy z nich sprowadza się do tego samego – zapisania i odczytania swoich próbek, aby wyrzucić nam proste cyferki do porównania wydajności nośników. Im wyższy słupek, tym oczywiście lepiej.

PNY XLR8 CS3140 1 TB ma u nas sporo konkurencji, bo wśród dysków o tej samej pojemności i z podobną specyfikacją za sprawą interfejsu PCIe 4.0 możemy wskazać modele takie jak:

 • XPG Gammix S50 Lite
 • Cardea Ceramic C440
 • XPG Gammix S70

Najpierw jednak muszę zaznaczyć, że w mojej procedurze testowej dyski na PCIe 4.0 zawsze są poddawane testom z wykorzystaniem dołączonego do płyty głównej, wydajnego chłodzenia dysków M.2. Wychodzę bowiem z założenia, że nośniki pozbawione swoich własnych chłodzeń, ale korzystające z interfejsu PCIe 4.0, trzeba po prostu chłodzić, bo każdy, którego testowałem nawet z najbardziej obiecującym chłodzeniem, miał z nią problem.

Dodatkowo zauważyłem, że nowe płyty główne, na których nośniki wykorzystujące ten interfejs zadziałają z pełną mocą, są zwykle wyposażone w tego typu chłodzenie w zestawie. Jak tu więc nie skorzystać właśnie z niego, kiedy prawie zawsze zapewnia lepszą skuteczność względem tradycyjnego dysku?

Anvil’s Storage Utilities 1.1

Anvil’s Storage Utilities 1.1 to równie zaawansowany, co użyteczny program do testowania dysków SSD i HDD. Pozwala na uzyskanie wartości zarówno sekwencyjnego, jak i losowego odczytu i zapisu wyrażonego w MB/s oraz operacjach IOPS. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność.

Jak pokazują wykresy, PNY XLR8 CS3140 1 TB ma chwile przebłysku najwyższej wydajności, które ustępują tylko w czterech na dziesięć testów. W zapisie wydaje się, że dysk ten nie ma sobie równych.

Czytaj też: Test dysku XPG Gammix S50 Lite 1 TB na PCIe 4.0

Crystal Disk Mark 6.0.2

Crystal Disk Mark 6.0 jest zdecydowanie jednym z najprostszych w obsłudze benchmarków, który najlepiej traktuje znakomitą większość dysków. W przejrzysty i przystępny sposób zwraca użytkownikowi informacje na temat wydajności danego dysku w operacjach sekwencyjnych i losowych. Tradycyjnie – im większy słupek, tym lepiej

Test Crystal Disk Mark nie pokazał dysk PNY XLR8 CS3140 1 TB z nieco gorszej strony, ale nadal w niektórych operacjach ten wręcz niszczy znakomitą większość konkurencji.

Operacje na plikach

Tutaj sprawa ma się już inaczej, bo w teście z udziałem typowych działań na plikach liczy się to, jak szybko dysk poradzi sobie z wykonaniem postawionych mu zadań. Innymi słowy, im mniejszy słupek, tym lepiej.

PNY XLR8 CS3140 1 TB jest idealnym przykładem dysku, w którym to wydajność w testach syntetycznych bezpośrednio przekłada się na zabawę z przenoszeniem plików. Model ten okazał się najwydajniejszym dyskiem w naszym zestawieniu, przegrywając tylko w kopiowaniu pliku ISO i usuwaniu plików Steam. Te wartości idealnie pokazują, że odpowiednio pojemne dyski na PCIe 4.0 mają znaczącą przewagę nad tymi na PCIe 3.0.

Wydajność w grach i programach

I na sam koniec sześć zadań, które mają reprezentować najczęściej wykonywane czynności na PC, czyli archiwizację, instalowanie programów i wczytywanie gier.

Co się stało? Chcielibyśmy wiedzieć sami, ale jak widać tutaj hegemonia PNY XLR8 CS3140 1 TB się kończy. Dysk wypadł najgorzej w praktycznie wszystkich zadaniach, co potwierdziłem trzema dodatkowymi testami i ku mojemu zaskoczeniu, każdy wynik był bliski tym prezentowanym poniżej. Co tu dużo mówić, coś tutaj zwyczajnie nie zagrało, ale znów nie ma tragedii, pomijając wydajność w archiwizacji.

Sprawdzian wielozadaniowości

Ten z kolei test ukazuje wydajność dysku w najczęściej przeprowadzanych przez nas operacjach. Zwłaszcza kiedy na nośniku odpalamy system operacyjny i programy w tle. Tutaj zdecydowanie warto posłużyć się cyferkami, bo do testu wybrałem dwa najcięższe zadania z naszego asortymentu.

W tym sprawdzianie PNY XLR8 CS3140 1 TB wypada bardzo dobrze, rozciągając całe operacje o około 15 sekund w obu przypadkach, co przekłada się na oszczędność czasu rzędu 25 sekund.

Test przepełnieniowy i thermal-throttlingu

Wydajność PNY XLR8 CS3140 1 TB po zapełnieniu 90% pojemności praktycznie nie spada. W grę wchodzą ledwie kilkuprocentowe (i to z rzadka) spadki w poszczególnych próbkach, co potwierdzają dwa zadania kopiowania, które potrzebowały tylko odrobine więcej czasu do realizacji.

Jak już wspominałem, nie spotkałem się jeszcze z dyskiem PCIe 4.0, który bez chłodzenia nie miałby problemu z temperaturami. Dlatego właśnie PNY XLR8 CS3140 1 TB został przetestowany z wykorzystaniem chłodzenia z płyty głównej, które utrzymało temperatury na poziomie około 61 stopni Celsjusza nawet przy znaczącym obciążeniu.

Podsumowanie testu dysku PNY XLR8 CS3140

PNY XLR8 CS3140 1 TB jest drogą zabawką, bo jego wersję bez radiatora kupicie za 850 zł, a tą z już za jakieś 890 zł. Osobiście sugerowałbym sięgnięcie po tańszy wariant, jeśli posiadacie konkretne chłodzenia dysków M.2 w swoich płytach głównych. Ten model jest więc tańszy o około 50 zł względem poprzednika (XLR8 CS3040) i najwyraźniej warto do niego dopłacić.

Co ciekawe, PNY XLR8 CS3140 1 TB jest jednym z najtańszych dysków na PCIe 4.0 o tak wysokiej wydajności, co z marszu zapewnia mu wyróżnienie opłacalności. Jest wręcz bezkonkurencyjny w operowaniu na plikach, ale w programach jego wydajność jest tak nieproporcjonalna względem pozostałych osiągów oraz innych modeli, że bezpośrednio polecić go mogę tylko tym, którym te kilka sekund w programach nie robi wielkiej różnicy.