WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Po raz pierwszy od 150 lat Wielka Brytania nie korzystała z węgla

Po raz pierwszy od prawie 150 lat Wielka Brytania przeżyła cały tydzień bez spalania węgla. Warto przypomnieć, że w kwietniu w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w historii produkcja energii ze źródeł odnawialnych przekroczyła tę produkowaną z wykorzystaniem węgla. 

Po raz ostatni Wielka Brytania przeżyła tydzień bez węgla w 1882 r., kiedy to pierwsza elektrownia węglowa została otwarta w Londynie. Od tego czasu węgiel był spalany prawie codziennie, aby produkować energię elektryczną dla kraju. Ale 1 maja każdy generator opalany węglem został wyłączony. Żaden z nich nie została włączony do zeszłej środy, co oznacza cały tydzień bez węgla.

Czytaj też: Chiny poddają rygorystycznym badaniom instalacje energii odnawialnej

Zamiast węgla, Brytyjczycy wykorzystywali przede wszystkim energię odnawialną i substancje takie jak ropa naftowa, gaz ziemny i energia jądrowa. Zazwyczaj węgiel jest wykorzystywany w chwilach, gdy nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł – np. gdy warunki wietrzne bądź słoneczne są niewystarczające. Z drugiej strony, kiedy słońce świeci jasno, a wiatr jest silny, cały kraj może funkcjonować bez wykorzystania (lub z niewielkim wykorzystaniem) węgla.

W miarę jak Wielka Brytania tworzy coraz więcej odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zużycie węgla maleje, a w minionym tygodniu nastąpił znaczny, choć tymczasowy, wzrost produkcji energii odnawialnej. Jest to typowe dla okresu wiosennego, kiedy dni są dłuższe, a w rzekach płynie więcej wody z topniejącego śniegu.

Wielka Brytania zobowiązała się do osiągnięcia zerowej produkcji węgla do 2025 r. dzięki całkowicie bezemisyjnej sieci energetycznej do 2050 roku.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: DEG to tani i wydajny system do wytwarzania energii odnawialnej