Reklama
aplikuj.pl

Pochodzenie SARS-CoV-2 prowadzi do nietoperzy? Nowe ustalenia badaczy

Jak działa echolokacja nietoperzy?

Wirus, który w dużym stopniu przypomina niesławnego SARS-CoV-2, został wykryty u nietoperzy występujących na terenie wschodniej Tajlandii.

Artykuł w tej sprawie, dostępny na łamach Nature Communications, sugeruje, że głównym prowadzącym badania był Lin-Fa Wang. To właśnie on, wraz ze swoimi współpracownikami, wykrył bliskiego krewnego wirusa wywołującego COVID-19. Odkrycia dokonano u nietoperzy z gatunku zwanego podkowcami małymi przebywającego w sztucznej jaskini w Tajlandii.

Czytaj też: Dlaczego druga dawka szczepionki na koronawirusa częściej wywołuje skutki uboczne?
Czytaj też: Nietoperze źródłem koronawirusa? Świadczą o tym próbki z 2010 roku
Czytaj też: Czy Tanzania naprawdę jest wolna od koronawirusa?

Wyizolowany wirus, który zyskał miano RacCS203, jest blisko spokrewniony z kodem genetycznym SARS-CoV-2. Podobieństwo genomów obu tych patogenów wynosi 91,5%. RacCS203 jest również blisko spokrewniony z innym koronawirusem, znanym pod nazwą RmYN02.

Pochodzenie SARS-CoV-2 można powiązać z nietoperzami z południowo-wschodniej Azji

Ten ostatni występuje m.in. u latających ssaków żyjących na terenie prowincji Yunnan w Chinach. Podobieństwo genomów RmYN02 i SARS-CoV-2 było nawet wyższe – wyniosło 93,6%. Wygląda na to, że Azja południowo-wschodnia jest prawdziwym siedliskiem różnego rodzaju wirusów o pandemicznym potencjale.