Reklama

Rodzina znalazła pocisk sprzed dziesiątek lat. Ma ponad 1,5 metra długości

wojna

USS New Jersey rozpoczął swoją służbę w maju 1943 roku i został z niej wycofany na początku lat 90. Był on wykorzystywany w czasie wojny w Wietnamie, gdzie wystrzelił 5866 pocisków kalibru 16 cali.

Otwory powstałe w wyniku trafienia tymi pociskami miały nawet 15 metrów średnicy. Znaleziony niedawno HC Mk. 13 był wysoce wybuchowym pociskiem artyleryjskim wystrzelonym przez jedno z dział wchodzących w skład pancernika typu Iowa. Pojedynczy egzemplarz ma około 40 centymetrów szerokości i ponad 160 długości. Całość ważyła niemal 900 kilogramów.

Czytaj też: Pancerniki wrócą do łask? Nowe działo o zasięgu 1850 km może do tego doprowadzić
Czytaj też: Odkryto wrak pierwszego japońskiego pancernika zatopionego podczas II Wojny Światowej
Czytaj też: Nieznane fakty o II wojnie światowej

Od września 1968 do kwietnia 1969 roku USS New Jersey wystrzelił 5866 pocisków w kierunku celów ulokowanych na wietnamskim wybrzeżu. Historycy twierdzą, że zniszczył dzięki temu ponad 1000 celów, w tym 596 bunkrów, 19 stanowisk artyleryjskich oraz 75 kompleksów jaskiń i tuneli.

Pocisk został wystrzelony z pancernika USS New Jersey

Szczególnie interesujący jest fakt, że pocisk został znaleziony przez wietnamską rodzinę, która wykopała znalezisko na terenie pola uprawnego. Członkowie organizacji rządowej MAG, która zajmuje się usuwaniem m.in. oraz niewybuchów, zajęli się bezpiecznym wydobyciem łuski.