WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pod powierzchnią Księżyca znajduje się tajemniczy obiekt

Pod powierzchnią Księżyca znajduje się tajemniczy obiekt

Księżyc skrywa sporych rozmiarów sekret na jego niewidocznej, ciemnej stronie. Głęboko poniżej basenu  bieguna księżyca południowego – Aitken (największego zachowanego krateru uderzeniowego w Układzie Słonecznym), naukowcy wykryli gigantyczną „anomalię”. Składa się ona z ciężkiego metalu i jest osadzona w płaszczu, zmieniając pole grawitacyjne Księżyca.

Jak wynika z badań , anomalią mogą być ciężkie resztki asteroidy, które uderzyły w drugą stronę księżyca i stworzyły gigantyczny krater około 4 miliardów Lata temu. Jedyne czego na tę chwilę są pewni naukowcy, to ogromne rozmiary tego obiektu – prawdopodobnie waży on ok. 2,18 kwintillionów kilogramów.

Czytaj też: Pył księżycowy posłuży jako budulec na Księżycu?

Naukowiec Peter James i jego współpracownicy odkryli anomalię podczas porównywania map topografii księżycowej z danymi zebranymi przez misję GRAIL z 2011 r. W jej ramach dwie satelity okrążyły Księżyc w tandemie, notując dokładną siłę jego przyciągania grawitacyjnego w różnych lokalizacjach. Odczyty GRAIL ujawniły coś bardzo ciężkiego, ciągnącego się po dnie krateru Aitken. Cokolwiek to było, anomaliaznajdowała się głęboko pod powierzchnią naszego naturalnego satelity. W nowym badaniu naukowcy przeprowadzili symulacje uderzeń, aby pokazać, że te podziemne szczątki mogą teoretycznie być pozostałościami ciężkiej asteroidy żelazowo-niklowej, która utknęła w księżycowym jądrze.

Krater na południowym biegunie Aitken mierzy 2500 km szerokości i jest jedną z największych tajemnic Księżyca. Jest największym odkrytym tego typu obiektem w Układzie Słonecznym.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet