Reklama
aplikuj.pl

Jak podgrzewanie cegieł obniży emisję CO2 o 15% w zaledwie 15 lat?

podgrzewanie cegieł obniży emisję CO2

Firma Rondo Energy chwali się, że jej urządzenie do magazynowania ciepła w silosach wypełnionych cegłami jest tak tanie i wydajne, że sprawia, iż dekarbonizacja staje się całkowicie bezzasadna w całym sektorze przemysłowym. Jako że 25% wszystkich emisji dwutlenku węgla przez ludzkość pochodzi właśnie z przemysłowego wykorzystania energii, sprawa jest warta świeczki.

Firma Rondo Energy twierdzi, że podgrzewanie cegieł obniży emisję CO2 o 15% w zaledwie 15 lat

Przechodząc od razu do rzeczy, Rondo Energy chce przekształcać energię elektryczną w ciepło, które następnie będzie magazynować na „momenty kryzysowe”. W praktyce oznacza to, że będzie wykorzystywać nadmiar energii produkowanej np. podczas słonecznego dnia z paneli słonecznych do rozgrzewania… glinianych cegieł z dodatkiem piasku w wielkich silosach. Mowa więc o wykorzystaniu nieszkodliwego dla środowiska materiału, który na dodatek będzie wytrzymywał dobrze upływ długich dekad.

Czytaj też: Najpotężniejszy laser USA nadchodzi. To ZEUS, który pomoże naukowcom

Najważniejsze jest jednak to, że (wedle zapewnień firmy) można wyciągać praktycznie całe ciepło z powrotem z racji 98-procentowej sprawności, co w efekcie zapewnia bardzo tani sposób magazynowania ciepła, które kosztuje ledwie 20% względem akumulatorów elektrochemicznych. Pierwsza generacja ceglanych magazynów jest zoptymalizowana pod kątem niskich kosztów, superszybkiego wdrożenia i skali, a w praktyce jest w stanie utrzymać ciepło do 1500 stopni Celsjusza, co według O’Donnella może pokryć około 80% przemysłowych wymagań cieplnych na świecie.