Reklama
aplikuj.pl

Chcesz zobaczyć co się dzieje pod powierzchnią? Podwodny dron BentiX to coś dla Ciebie

Podwodny dron BentiX

Dron BentiX, będący obecnie przedmiotem kampanii na Kickstarterze, został zaprojektowany przez francuskiego studenta inżynierii morskiej Nicolasa Boraccino. Z pewnością mógłby być wyposażony w czujniki lub inne narzędzia, ale tak naprawdę jest skierowany do amatorów, którzy po prostu chcą zobaczyć, co dzieje się pod wodą.

Obecnie BentiX jest w fazie prototypu. Ma korpus wydrukowany w 3D, wykonany z trwałego polimeru, który w pełni podlega recyklingowi. Jego wymiary to zaledwie 300 x 250 x 150 mm, a waga zbliża się do 5 kg. Podobnie jak większość innych podwodnych dronów, BentiX jest połączony kablem elektrycznym z umieszczonym na powierzchni pilotem.

Użytkownik steruje dronem za pomocą tego pilota, a na ekranie wyświetla się wideo na żywo z pokładowej kamery wspomaganej reflektorami. Wykorzystując w sumie cztery silniki elektryczne (dwa pionowe i dwa poziome), dron może poruszać się w dowolnym kierunku. Docelowo taka zabawka ma kosztować równowartość 999 dolarów.

Komercyjna wersja podwodnego drona BentiX będzie w stanie nurkować na głębokość do 100 metrów i rejestrować wideo w jakości 4K o prędkości 30 klatek na sekundę

Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 2 metry na sekundę. Na wbudowanej baterii litowo-jonowej o pojemności 29,7 Ah dron będzie w stanie pracować przez około trzy godziny. Można również nabyć wersję Chasing Innovation za 599 dolarów, zdolną do nurkowania na 15 metrów i nagrywanie wideo w jakości 1080p przez zaledwie godzinę.

Czytaj też: Nowy rekord udźwigu zautomatyzowanego pionowzlotu

W momencie publikacji tego materiału na Kickstarterze udało się uzbierać stosunkowo niewiele z oczekiwanej sumy 240 tys. zł potrzebnych na rozpoczęcie produkcji. Warto jednak pamiętać, że zbiórka wystartowała niedawno, a do jej zakończenia pozostało jeszcze 58 dni. Być może to właśnie wy dorzucicie się do sukcesu projektu.