Reklama
aplikuj.pl

Podwyżki prądu na Tajwanie. Oberwie TSMC i finalnie również my, konsumenci

Chiny produkują układy krzemowe na potęgę, układy krzemowe, układy krzemowe 2021

Mimo dążenia firmy TSMC do generowania własnej energii, obecne jej panele słoneczne pozwalają tylko na zapewnianie 12-15% zapotrzebowania na energię. To oznacza, że ogłoszone właśnie przez Ministerstwo Gospodarki podwyżki prądu na Tajwanie rzędu 15% dla firm zużywających go najwięcej, będzie bolesne.

Przez podwyżki prądu na Tajwanie działalność TSMC będzie znacznie kosztowniejsza

Patrząc przez pryzmat naszych gospodarstw domowych podwyżka o 15% zdecydowanie nie jest „dramatyczna”, choć oczywiście jest odczuwalna. W przypadku TSMC, firmy na Tajwanie zajmującej się produkcją układów półprzewodnikowych, jest jednak inaczej, bo działalność firmy wymaga ogromnych nakładów energetycznych. To sprawia, że podwyżki energii będą równoznaczne dla TSMC z wymogiem zapłaty dodatkowo przynajmniej 135 milionów dolarów.

Czytaj też: Acer Polska rusza z akcją edukacyjną. Jej celem jest lepsza przyszłość Ziemi

To jednak bardzo naiwny scenariusz, bo niektóre szacunki wskazują na nawet 270-milionowy wzrost kosztów za samą energię, co po prostu musi odbić się na klientach TSMC. Ci z kolei zapewne przerzucą część kosztów na cenę finalnych produktów i tak oto spirala podwyżek na rynku technologii jeszcze bardziej się nakręci.