Reklama
aplikuj.pl

Pojawiły się wątpliwości co do istnienia pierwszej egipskiej lekarki

Merit Ptah była starożytną egipską lekarką, często czczoną jako pierwsza kobieta-lekarz na świecie. Uważano, że żyła prawie 5000 lat temu, ale nowe odkrycia sugerują, że… prawdopodobnie nigdy nie istniała.

Jakub Kwieciński spędził sporo czasu na przeszukiwaniu literatury, na szukaniu dowodów na temat istnienia Ptah. Pierwszą wzmianką, na jaką natrafił, był fragment książki z 1938 roku opisującej historię kobiet w medycynie na całym świecie. Jej autorką była historyczka medyczna, lekarka i działaczka Kate Campbell Hurd-Mead.

Autorka książki opisała jakoby Merit Ptah żyła podczas piątej dynastii egipskiego „Starego Królestwa”, czyli około 2730 roku p.n.e. Rzekomo była ona matką arcykapłana pochowanego w Dolinie Królów – obszarze na zachodnim brzegu Nilu, gdzie wielu faraonów i ważnych egipskich szlachciców otrzymało wyszukane pochówki.

Co ciekawe, miejsce pochówku w Dolinie Królów pojawiło się dopiero w okresie Nowego Królestwa (1539 r. p.n.e. do 1075 r. p.n.e.), około 1000 lat po tym, jak Merit Ptah miała rzekomo żyć. Co więcej, chociaż „Merit Ptah jako nazwa istniała w Starym Królestwie”, nie ma wzmianki o tej nazwie związanej z lekarzem w żadnej liście starożytnych egipskich uzdrowicieli.

Hurd-Mead posiadała książkę, która wspominała o istnieniu innego starożytnego egipskiego uzdrowiciela, który żył podczas piątej dynastii egipskiego Starego Królestwa. Z kontekstu jasno wynikało, że starożytnym egipskim uzdrowicielem, do którego odnosiła się książka, była kobieta o imieniu Peseshet.

Peshet stała się znana z XX-wiecznych wykopalisk grobowca jej syna Akhethetepa. Jego grób, znaleziony w Gizie, zawierał drzwi przedstawiające jego ojca i matkę oraz opisujące ją jako „Opiekunkę Uzdrowicieli”. Hurd-Mead prawdopodobnie pomyliła Merit Ptah z Peshet.