Ten pokryty piórami dinozaur był jednym z ostatnich drapieżników wśród tych zwierząt

67 mln lat temu na terenie dzisiejszego Nowego Meksyku żył Dineobellator notohesperus – pierzasty dinozaur, który polował na inne zwierzęta.

Steven Jasinski, Peter Dodson oraz Robert Sullivan prowadzili badania poświęcone tego gatunkowi. Naukowcy analizowali skamieniałości znalezione w 2008 roku. Okazało się, że Dineobellator, podobnie jak znaleziony w Azji Velociraptor, należały do tej samej grupy, zwanej dromerozaurami. Bohater tego wpisu mierzył ok. metra wysokości i dwóch metrów długości.

I choć nie udało się skompletować szkieletu tego dinozaura, to kości, które odnaleziono, posiadają zagłębienia, w których najprawdopodobniej znajdowały się pióra. Z kolei zgięcie przednich kończyn sugeruje, iż  Dineobellator notohesperus prawdodpobnie żerował na mniejszych zwierzętach, takich jak ptaki czy jaszczurki.

Czytaj też: W tym bursztynie znajduje się głowa niewielkiego dinozaura

Szczególnie interesujący jest ogon tego zwierzęcia, który był elastyczny u podstaw i sztywny w pozostałych fragmentach. W efekcie działał on niczym ster ułatwiający pogoń na potencjalną zdobyczą. Naukowcy porównali go nawet do kociego ogona, który zwiększa zwinność i ułatwia nagłe zmiany kierunku biegu tych ssaków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News