Reklama
aplikuj.pl

W tym bursztynie znajduje się głowa niewielkiego dinozaura

Coś, co można określić mianem „główki” zostało uwiecznione w bursztynie. Pozbawiona dzioba mierzy zaledwie 7 milimetrów i należała do jednego z najmniejszych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono .

Znalezisko liczy niemal 100 milionów lat i dostarcza informacji na temat dinozaurów, które doprowadziły do pojawienia się współczesnych ptaków. Gdyby porównać rozmiary tego zwierzęcia do obecnie żyjących gatunków, to najbliżej byłoby mu do kolibra pszczelego.

Skamielinę znaleziono na terenie Mjanmy i została ona dopasowana do gatunku zwanego Oculudentavis khaungraae. Głowa posiada stosunkowo duże oczy, których układ przywodzi na myśl jaszczurki obecnie zamieszkujące Ziemię. Co więcej, zarówno w dolnej jak i górnej szczęsce tego zwierzęcia występuje spora ilość zaostrzonych zębów. Wygląda na to, że Oculudentavis khaungraae był drapieżnikiem żywiącym się owadami i niewielkich rozmiarów bezkręgowcami.

Niestety, mając dostęp jedynie do głowy tego dinozaura, naukowcy nie są w stanie zbadać jego pokrewieństwa z innymi gatunkami ówcześnie występującymi na Ziemi.