Reklama
aplikuj.pl

Pokrywa lodowa Grenlandii topi się niezwykle szybko

Penny Ice Cap outlet glacier on Baffin Island.

Płyta lodowa Grenlandii nie tyle znika, ale wręcz topi się szybciej niż kiedykolwiek. Wiąże się to z faktem, iż obszar ten stał się bardziej wrażliwy na naturalne wahania klimatu, szczególnie cykl atmosferyczny. Naukowcy odkryli, że lód znika cztery razy szybciej niż w 2003 roku. 

Obszar ten wcześniej nie był uważany za tak bardzo narażony na topnienie, ponieważ nie ma na nim dużych lodowców. Ale ponieważ południowo-zachodnia część pokrywy lodowej jest pozbawiona lodowców, topnienie musi tam następować za pośrednictwem innego mechanizmu. Michael Bevis i jego zespół stawiają hipotezę, że topnienie Grenlandii przyspiesza tak bardzo, ponieważ efekty naturalnego cyrkulacji atmosferycznej, zwanej oscylacją północnoatlantycką, są potęgowane przez silne ocieplenie, z jakim boryka się Ziemia.

Bevis wyjaśnia, że kiedy oscylacja północnoatlantycka jest w fazie, którą naukowcy nazywają „pozytywną”, niebo nad Grenlandią jest raczej pochmurne. Nie prowadzi zatem do topnienia. Ale kiedy jest w fazie „negatywnej”, ciepłe powietrze zostaje przyciągnięte z południa na zachód od Grenlandii, co skutkuje oczyszczeniem nieba, które pozwala większej ilości światła słonecznego dotrzeć do lodu i spowodować silniejsze topnienie.

W przeszłości tego typu zjawisko również występowało, ale nie przekładało się widocznie na tempo topnienia. Wszystko przez wzrost globalnej temperatury, która przekłada się na wrażliwość lodowców. Jeśli temperatury będą nadal rosnąć w obecnym tempie, to sytuacja może kompletnie wymknąć się spod kontroli.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: W jaki sposób powstał ten olbrzymi lodowy dysk?