WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W jaki sposób powstał ten olbrzymi lodowy dysk?

Na rzece Presumpscot w Westbrook powstał ogromny dysk z lodu, który obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Obiekt ma ok. 100 metrów średnicy. 

Film nagrany z użyciem drona pokazuje tę lodową formację w całej okazałości. “Wygląda na to, że księżyc wylądował w Westbrook!” zakomunikował profil miasta w serwisie Facebook. Porównania do naturalnego satelity naszej planety wydają się oczywiste.

W jaki sposób w ogóle doszło do powstania tego dysku? Najprawdopodobniej za sprawą silnych prądów występujących na rzece Presumpscot. Obiekt mocno rotuje i co jakiś czas uderza o linię brzegową, co powoduje wygładzanie jego krawędzi. Podobny, choć mniejszy obiekt z lodu został uformowany na rzece Sheyenne w Północnej Dakocie w listopadzie 2013 roku. Tamten również zrodził się na tej samej zasadzie.

Walt Meier, naukowiec z National Snow and Ice Data Centrum dodał: “Założę się, że nie jest to pierwszy raz w historii, kiedy w tym miejscu zaobserwowano podobny dysk, chyba że kształt brzegu rzeki zmienił się niedawno w znaczący sposób.”

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Oto niecodzienna góra lodowa w kształcie