Reklama
aplikuj.pl

Polacy opracowali urządzenie, które będzie badać grubość pokrywy śnieżnej

Aktualnie jesteśmy świadkami mocnych przemian klimatycznych. Badanie grubości pokrywy śnieżnej jest jedną z metod ocenienia, jak bardzo globalne ocieplenie zaczyna wpływać na planetę. W tych badaniach pomoże rozwiązanie stworzone przez firmę BCAST.

Inżynierowie stworzyli możliwość utworzenia sieci IoT przy wykorzystaniu technologii LPWAN. W skład tego wchodzą proste stacje bazowe oraz zestaw sensorów i platforma do komunikacji. Tym rozwiązaniem zainteresowali się naukowcy Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, operatora Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST odpowiedzialny za technologie i innowacje, mówi:

Rozwiązania IoT wspomagają w coraz szerszym zakresie nie tylko funkcjonowanie domu, ale również biznesu i nauki. Z LPWAN możemy korzystać przede wszystkim w sytuacjach wymagających i nietypowych. Dane wysyłane przez czujniki w ustalonych, okresowych momentach, mają rozmiar do kilku kilobitów. Oznacza to, że wymagany pobór energii jest znikomy, stąd określenie „low power”, a sensory mogą pracować na jednej baterii od kilku do kilkunastu lat. Dzięki wykorzystaniu wysokich obiektów i częstotliwości radiowych z pasma ISM – częstotliwości do zastosowań przemysłowych, naukowych i medycznych –  zapewnione są duże zasięgi zbierania danych w promieniu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów od pojedynczego obiektu – dlatego „wide area”. Całość pozwala na stworzenie relatywnie taniej w przygotowaniu sieci IoT obejmującej zasięgiem całe miasta.

Polskie urządzenie będzie zbierało dane dotyczące temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz zmiany grubości pokrywy śnieżnej. Dane te będą przekazywane do Internetu i intuicyjnie wizualizowane. Dzięki temu możliwe będzie ciągłe kontrolowanie danych parametrów z każdego miejsca na świecie.

Źródło: Materiały prasowe