Reklama

Połączenie ludzkich organów z komputerami może nastąpić już wkrótce

Naukowcy z Uniwersytetu w Delaware znaleźli sposób na umieszczenie urządzeń wewnątrz ludzkiego ciała poprzez połączenie ich z tkanką za pomocą powłoki, która jest niezwykle energooszczędna.

Profesor David Martin, który prowadził badania, stwierdził, że jego zespół wpadł na pomysł, aby użyć specjalnej powłoki podczas próby łączenia komputerowych komponentów z ludzkim mózgiem. Początkowo testowane metody nie sprawdziły się, więc autorzy pomysłu postanowili sprawdzić alternatywy, w tym polimery przewodzące.

Jeden z nich, tzw. PEDOT, znacznie poprawił wydajność implantów medycznych. Było to możliwe m.in. za sprawą obniżenia impedancji, co z kolei zwiększyło jakość sygnału i żywotność baterii wszczepianych pacjentom.

Czytaj też: Rzućcie okiem na tego robotycznego kameleona, który atakuje w mgnieniu oka

Dodanie jednego z kwasów, aldehydu, stosowanego również w perfumach, dało naukowcom wszechstronność w tworzeniu polimerów o różnych właściwościach. W ostatnim czasie zespół prof. Martina stworzył film PEDOT z zaaplikowanym przeciwciałem związanym z czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego. Taki polimer mógłby pełnić rolę czujnika wykrywającego nadmierną ekspresję tego czynnika, a tym samym wczesne stadia chorób i nowotworów. W dalszej przyszłości można by z kolei łączyć ludzki mózg ze sztuczną inteligencją.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News