Reklama
aplikuj.pl

Rzućcie okiem na tego robotycznego kameleona, który atakuje w mgnieniu oka

Kameleony nie są może rekordzistami świata w poruszaniu się, ale ich języki stanowią inną parę kaloszy. Te niesamowite zwierzęta są w stanie nie tylko świetnie się kamuflować, ale potrafią również wystrzeliwać swój język z błyskawiczną prędkością.

Będąc pod wrażeniem tej niezwykłej umiejętności, naukowcy z Korei Południowej stworzyli zautomatyzowany język, który niezwykle szybko chwyta pobliskie przedmioty. Snatcher (czyli Łapacz) jest używane przez drony i roboty, których zadaniem jest zbieranie obiektów bez zbytniego zbliżania się do nich.

Unikalną cechą tego urządzenia jest jego kompaktowy rozmiar. Łatwa w przenoszeniu forma waży mniej niż 120 gramów i ma wymiary wynoszące 12 x 8,5 x 8,5 cm. Jednocześnie Snatcher jest w stanie łapać wybrane cele w mniej niż 600 milisekund. Jego potencjalne „ofiary” mogą ważyć maksymalnie 30 gramów i znajdować się nie dalej niż 80 centymetrów.

Czytaj też: Robot Pumpkii zabawi Waszego zwierzaka na wiele sposobów

Z opisu dostępnego na łamach IEEE Robotics and Automation Letters wynika, że autorzy projektu chciceliby zamontować Łapacza na komercyjnym dronie i wykorzystać ten duet np. do przyjmowania przesyłek. Podstawowym wyzwaniem wydaje się obecnie dopracowanie układu zasilania oraz wymiana „języka”, którego rolę pełni obecnie prosty hak.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News