Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało niedawno Wydziałowi Budowy Maszyn i Techniki Okrętowej na Politechnice Gdańskiej dotację na półautonomiczny pojazd poszukiwania i rozpoznawania min morskich TUKAN. Mowa o przekazaniu 8663335 mln zł. Sam w sobie projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
TUKAN, czyli półautonomiczny pojazd do poszukiwania min morskich prosto z Gdańska
Półautonomiczny dron pływający TUKAN, określany w ogłoszeniu prasowym pojazdem rozpoznawczym, będzie startował z nawodnych platform załogowych lub bezzałogowych. Jego cel? Wykrywanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich oraz improwizowanych materiałów wybuchowych.
Dzięki przyznanym środkom pracownicy laboratorium będą mogli kontynuować prace badawcze w zakresie systemów podwodnych i opracują pojazd o zupełnie nowych możliwościach, niż dotychczasowe pojazdy, w tym między innymi system OPM Głuptak, będący już na uzbrojeniu Marynarki Wojennej
– powiedziała mgr inż. Natalia Jasiewicz, konstruktor Laboratorium Techniki Głębinowej.
Czytaj też: Bombowiec B-21 Radier już jeździ. W powietrze ma wznieść się jeszcze w tym roku
Po takim dofinansowaniu nasi rodzimi specjaliści będą mogli dalej realizować swoje prace badawcze, zwiększając na przestrzeni 2022 i 2025 roku możliwości operacyjne TUKAN. Dokona się tego poprzez wyposażenie ich w specjalistyczne czujniki i oprogramowanie, zapewniające wykrywanie i klasyfikację obiektów minopodobnych. Ulepszeniu doczeka się też zasięg, odporność na uszkodzenia i jeszcze większy stopień automatyzacji procesów kontroli ruchu i klasyfikacji wykrytych obiektów.