Reklama
aplikuj.pl

Polimerowa powłoka cewnika zabijająca bakterie

Cewnik, zakażenia szpitalne, infekcje szpitalne, powłoka cewnika, polimerowa powłoka cewnika, bakterie cewnik

Zakażenia szpitalne są bardzo poważnym problemem. Najczęściej źródłem tego rodzaju zagrożeń są cewniki. Nowa powłoka daje jednak nadzieję na szybkie zabijanie bakterii w tego typu zastosowaniach.

Powłoka została opracowana na Brown University w Rhode Island. Została ona stworzona poprzez rozpuszczenie poliuretanu i leku antybakteryjnego – auranofin. Następnie oba roztwory zostały zmieszane a uzyskana ciecz została nałożona na cewnik. Na koniec rozpuszczalnik został odparowany. W ten sposób powstała trwała powłoka polimerowa, którą można rozciągnąć nawet do 500% bez żadnego pęknięcia.

Czytaj też: Dlaczego coraz więcej młodych osób ma zawał serca?

W testach laboratoryjnych cewniki z powłoka traktowano bakteriami Staphylococcus aureus opornymi na metycylinę (MRSA). Powłoka przez 26 dni stopniowa uwalniała auranofinę hamując wzrost MRSA na cewniku. Dzięki temu bakterie nie tworzyły trudnych do usunięcia biofilmów.

Tradycyjny antybiotyk testowany w analogicznych warunkach nie był w stanie zniszczyć biofilmów. Co więcej, auranofina nie jest antybiotykiem, więc nie ma jego wad i nie prowadzi do powstania opornych na antybiotyki bakterii. Testy wykazały też, że lek nie ma negatywnego wpływu na ludzką krew czy komórki wątroby.

Oczywiście potrzebne są dalsze testy w celu potwierdzenia skuteczności powłoki polimerowej, ale naukowcy są dobrej myśli. Możemy więc niedługo otrzymać znacznie bezpieczniejsze cewniki, które nie będą powodowały poważnych infekcji szpitalnych.

Czytaj też: Średniowieczna technika wytwarzania witraży zapobiega infekcjom bakteryjnym

Źródło: Newatlas