WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chcecie zobaczyć półksiężyc i Wenus w jednym punkcie? Wyjrzyjcie dziś za okno

Dzisiejszy wieczór powinien być interesujący dla fanów astronomii. Szczególnie tych, którzy zamieszkują północną półkulę, bowiem właśnie tutaj na niebie będzie można zobaczyć ustawione obok siebie Wenus i półksiężyc.

Gdzie powinniście spojrzeć, aby zobserwować ten ciekawy widok? Wspomniane obiekty powinny być widoczne na południowo-zachodnim niebie, choć oczywistym jest, że kluczową rolę odegra w tym przypadku pogoda. O ile chmury nie zasłonią nieba, to obserwacja powinna być bezproblemowa nawet gołym okiem.

Z perspektywy naszej planety Wenus znajduje się teraz w okresie, w którym jest najbardziej oddalona od Słońca. Tym samym obserwacja tej planety jest znacznie łatwiejsza. Biorąc pod uwagę jej wysoką jasność oraz korzystne położenie na orbicie, trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do podziwiania naszej sąsiadki.

Co więcej, ustawienie Wenus będzie takie, że znajdzie się niemal w jednej linii z Księżycem. Mamy również dobrą wiadomość dla tych, którzy nie załapią się na dzisiejszy kosmiczny seans. W marcu powinno bowiem dojść do powtórki – dokładniej rzecz biorąc, astronomowie mówią o dacie 24 marca.