Reklama
aplikuj.pl

Polscy naukowcy pracują nad nowym rodzajem opatrunków z inteligentnych polimerów

polscy-naukowcy-opatrunki-inteligentne-polimery

Nowy rodzaj opatrunków to wspólny projekt polskich i niemieckich badaczy. Z naszej strony zaangażowany jest w to zespół z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Liderka projektu dr hab. inż. Joanna Pietrasik z Wydziału Chemicznego PŁ wskazała, że w ramach trwających prac naukowcy po raz pierwszy połączą trzy indywidualnie ważne koncepcje stosowane w przygotowaniu materiałów opatrunkowych.

Opatrunki zawierać będą inteligentne polimery

— Są to polimery inteligentne, reagujące w pożądany sposób na bodźce zewnętrzne, aktywne nanowarstwy oraz peptydy uwalniane z nowego materiału kompozytowego, jako ostatnia opcja ochrony przeciwzakaźnej przeciwko opornym patogenom – wyjaśnia Pietrasik

W efekcie zostanie wytworzony przeciwutleniający i elektroaktywny opatrunek na rany skóry, który wspomaga gojenie, a uwalniając peptydy przeciwdrobnoustrojowe zwalcza patogeny bakteryjne i grzybiczne.

Zespół naukowców podczas swoich prac szczególny nacisk kładzie na opracowanie opatrunków przyspieszających proces gojenia się ran przewlekłych. Jak zaznaczyła Pietrasik, rany te powstają na skutek przedłużającej się fazy zapalnej podczas procesu gojenia, co w konsekwencji uniemożliwia regenerację skóry.

— Z tego powodu dużą uwagę poświęca się opatrunkom, które są w stanie nie tylko chronić rany przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia” – dodaje Pietrasik.

Prowadzone badania mają otworzyć nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do różnych rodzajów ran i do zwalczania zakażeń zagrażających życiu za pomocą specjalistycznych leków, a tym samym nowych koncepcji leczenia poprawiających gojenie się ran.

Czytaj również: Ten opatrunek może zrewolucjonizować leczenie ran

Wartość projektu „Antyutleniające, elektroaktywne i biobójcze samoprzylegające materiały opatrunkowe” to ponad 4 mln zł. Obok naukowców z Politechniki Łódzkiej jego partnerami są: Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz – po stronie niemieckiej – Ulm University i Max Planck Institute for Polymer Research.

Polskie zespoły otrzymały na realizację zadań prawie 2,4 mln zł w konkursie OPUS +LAP, zorganizowanym przez Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecką Fundację ds. Badań Deutsche Forschungsgemeinschaft – DFG.